Yepyeni Özelliklere Sahip Windows Phone 8 Tanıtıldı

Microsoft, sunumları ve tanıtımlarıyla bu haftaya damgasını vurdu. Özellikle de mobil dünyadaki taşları yerinden oynatabilecek adımlar atan dev şirket, Windows Phone 8 işletim sistemini tanıttı. Apollo kod adını taşıyan yeni mobil işletim sistemi, bağlant

Yepyeni Özelliklere Sahip Windows Phone 8 Tanıtıldı

Microsoft, sunumları ve tanıtımlarıyla bu haftaya damgasını vurdu. Özellikle de mobil dünyadaki taşları yerinden oynatabilecek adımlar atan dev şirket, Windows Phone 8 işletim sistemini tanıttı. Apollo kod adını taşıyan yeni mobil işletim sistemi, bağlantı özelliklerinden donanım yapısına kadar pek çok yeniliği beraberinde getiriyor.

Daha önceki Windows Phone gelişmeleri, hâlihazırda kullanılan sürümler üzerinde yapılan yeniliklerle gerçekleşirken, Windows mühendisleri Windows Phone 8’i baştan kodladılar. Kısa bir süre önce tanıtılan Windows 8 ile son derece uyumlu olması plânlanan ve sadece bu uyum özelliği ile birlikte rakiplerine fark atabilecek bir konum potansiyeli barındıran Windows Phone 8’deki yeniliklere göz atalım.

Windows Phone 8 çok sayıda mobil donanımı destekleyecek. En önemlisi de çok çekirdekli işlemciler artık Windows Phone 8 işletim sistemini kullanan cihazlarda yer alabilecek. Diğer yandan ekran çözünürlüğü de yeni mobil işletim sistemi ile birlikte gelişiyor. 1280 x 768 WXGA ve 720p görüntüleme seviyelerine çıkan Windows kurulu mobil cihazları göreceğiz.

Windows Phone 8 ile birlikte cihazlarda var olan depolama alanları mikro SD ile daha geniş alanlara ulaşabilecek.

Geleceğin ödeme yöntemi olarak gösterilen yakın alan iletişimi teknolojisi yani NFC, Windows Phone 8 sayesinde Microsoft mobil cihazlarında boy gösterebilecek en önemli özelliklerden biri. Şunu da belirtmek gerekir ki, Microsoft yakın saha iletişimi ile ödeme teknolojisinde rakiplerine gözdağı verecek kadar iddialı. Bununla birlikte Microsoft, harita servisinde de değişikliğe gidecek gibi görünüyor. Bu noktada bizi Nokia Maps hizmeti karşılıyor ve ürün çevrimdışı harita desteği de sunabiliyor.

Yeni mobil işletim sisteminin tasarım öğelerine göz attığımızda ise en dikkat çekici yeniliğin “live tiles” adı verilen ve Türkçeye “canlı seramikler” diye çevirebileceğiz öğeler. Gerek renk gerekse boyut olarak bir hayli kişiselleştirilebilen yeni arayüzün kullanıcılar için hem eğlenceli hem de kullanışlı bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz.

Microsoft’un en az Windows kadar popüler ürünlerinden biri olan Office serisi Windows Phone 8 bünyesindeki yerini alacak.

Microsoft bu yeni ürününde de Internet Explorer’dan vazgeçmiyor. IE 10 tarayıcının gömülü olarak bulunacağı işletim sisteminde JavaScript teknolojisi de gelişiyor. Bununla birlikte HTML5 desteği de bulunacak. DirectX tabanlı oyunları desteleyebilecek yapıya sahip olacak ürün, geliştiriciler için de başarılı özellikler içeriyor. Bunlardan en önemlisi, Windows 8 için hazırlanmış bir uygulama ve/veya oyun Windows Phone 8’de kullanılabilecek. Yani bir uygulama ya da oyun hem Windows 8 yüklü cihazda hem de Windows Phone 8 yüklü mobil cihazda çalışabilecek.

Kişisel kullanıcılar kadar kurumsal yapılara da hitap etmeyi oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirebilen Microsoft, Windows Phone 8 üzerinde bu gücünü dikkat çekici oranda sunabilecek gibi görünüyor.

Elliden fazla dil seçeneği, yüz seksenden fazla ülkeye sunulabilecek uygulama mağazası ve yüz bin seviyelerinde uygulama mağazası genişliği ile Windows Phone 8 oldukça güçlü geliyor.

Son olarak, Nokia, Samsung, HTC ve Huawei marka akıllı telefonların Windows Phone 8 işletim sistemini de kullanacaklarını ve Qualcomm yonga setlerinin kullanılacağını ekleyelim.

YORUMLAR