Yerli Arama Motoru Yaani Artık Her Platformda

Yaani Web

Yerli arama motoru olarak lanse edilen ve bir süredir mobil platformlar üzerinde kullanılabilen Yaani’den güzel haber geldi.

Bugün itibarıyla yapılan açıklamayla birlikte Yaani.com.tr adresine masaüstünden de ulaşılabileceği söylendi.

Yaani.com.tr

Yakın zaman önce yapılan tanıtım toplantısıyla birlikte tanıtılan Yaani, Türkiye’nin yerli arama motoru olarak isimlendirilmişti. Henüz geliştirme aşamasının başında olan arama motorunun, çeşitli yazılım teknikleriyle destekleneceği ve yakın zaman sonra Google’ın rakipleri arasına gireceği belirtilmişti.

İlk duyurunun ardından mobil kullanıcılar için hizmete açılan Yaani’nin web sürümü birkaç saat önce yayınlandı. Turkcell tarafından geliştirilen arama motorunun, kullanıldıkça gelişeceği ve çeşitli makine öğrenimi teknikleriyle birlikte her kullanımda daha kaliteli hale geleceği kaydedildi. Türkçe’nin farklı dil bilgisi yapılarını anlaması amacıyla geliştiren arama motorunun, İngilizce tabanlı hazırlanan arama motorlarına göre bu konuda oldukça üstün olduğu ve Türkçe aramalarda daha iyi sonuçlar verebildiği vurgulandı.

İlerleyen yıllarda daha kullanışlı hale gelmesi planlanan Yaani için bugün uzun süredir beklenen bir açıklama yapılırken, arama motorunun Yaani.com.tr adresi üzerinden her türlü sistem üzerinde görüntülenebileceği duyuruldu.