Yerli Bomba Atarlı Drone Geliştirildi!

Yerli bomba atarlı drone, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine eklendi. İşte sahip olduğu özellikler ile dikkat çeken drone'a ilişkin merak edilen detaylar!

Yerli bomba atarlı drone üretildi. Songar olarak isimlendirilen drone'un özellikleri dikkat çekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine eklenen ilk yerli ve milli silahlı drone'a ilişkin tüm ayrıntılar haberimizde.

Yerli Bomba Atarlı Drone Özellikleri

Konya'nın Beyşehir ilçesi Huğlu beldesinde yerli silah üretimi yapan Akdaş Silah Sanayi, ilk yerli ve milli silahlı drone'unu geliştirdi. DHA'daki habere göre ilk olarak otomatik makineli tüfek eklenen Songar'a dah sonra bobm atar sistemi de dahil edildi. Songar’ın Teknik Proje Yöneticisi Dilan Yılmaz Çakmak, konuya dair oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Dilan Yılmaz Çakmak, yaptığı açıklamada, ''Askeri teknolojik sistem  Songar silahlı drone sistemlerinden farklılaşan özelliklere sahip. Songar,  otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş üç kilometre yarıçaplı bir menzil içinde görev icra ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarım sistemine sahip olan Songar; tekli veya çoklu dron sistemiyle, hedef bölgenin belirlenmesi, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası analiz için veri ve video kaydı gibi kritik birçok görevi yerine getiriyor" ifadelerini kullandı.

Çakmak,  "Projemiz devam ediyor. Akdaş’la savunma sanayimiz için yenilikçi ve etkin bomba atar sistemi geliştirmekten memnunuz. Bomba atar özelliğinin eklenmesinden sonra, son olarak 4X4 kara aracı entegrasyonu da sağladık. Songar, artık sınır ve sınır ötesi operasyonlarda pusulara, tehditlere karşı taaruz amaçlı daha etkin şekilde kullanılabilecek" şeklinde konuştu.

Asisguard’ın 'Songar'a bomba atabilmesi için sistem ekleyen Akdaş Silah Sanayi Silah Danışmanı Metin Çankaya, ''Asisguard firmasının geliştirdiği 'Songar’a üretmiş olduğumuz Akdaş AK-40GL bomba atar silahımızı akuple ettik. Türkiye’nin tek yerli bomba atarı şu anda Songar’da mevcut. Sistemin sahada denemeleri devam ediyor. Bomba atar özelliğiyle  Songar'ın gücüne güç kattık ve yerli savunma sanayimize Asisguard’la birlikte yenilikçi bir ürün sunduk" ifadelerine yer verdi ve şu şekilde devam etti:

"Ürünümüz teknik özellikleri ve diğer imkan kabiliyetleri bakımından mevcut dünya ordularının envanterinde olan bomba atarlara kıyasla daha üstün özelliklere sahip. Yerli savunma sanayi ürünü olduğu için de maliyet etkin yapısıyla öne çıkıyor. Bu özelliğiyle de yerli savunma sanayimizin büyük oyuncuları tarafından tercih ediliyoruz."

"Konya Bölgesi’nde Milli Savunma Bakanlığı'nın silah üretimi alanında onaylı tek ana yüklenicisi olarak devam eden ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak silah ve silah sistemlerini tamamen yerli ve milli hale getirecek birçok projemiz bulunuyor."

TUSAŞ T-629: Elektrikli ve İnsansız Saldırı Helikopteri
TEKNOLOJİ

TUSAŞ T-629: Elektrikli ve İnsansız Saldırı Helikopteri

YORUMLAR