Yerli Cep Telefonu Üretimi Çok Yakında

Yerli Cep Telefonu Üretimi Çok Yakında

Son kullanıcıya yönelik yerli ürünlerin üretimine dair tartışmalar uzun yıllardır devam ediyor ve telefonlardan tutun da otomobillere kadar pek çok ürün bu tartışmaların bahis konusu oluyor. Başbakan tarafından gerçekleştirilen son açıklamalar ise yerli cep telefonunun çok yakında bizlerle olabileceğini ortaya koyuyor.

İletişim teknolojilerinin yaygınlaştırılması ve yerli elektronik üreticilerinin daha komplike ve son kullanıcıya yönelik ürünleri üretmeye başlamaları için çaba göstereceklerini belirten başbakan, aynı zamanda iletişimde daha yüksek güvenlik sağlamak için yürütülecek bazı çalışmaların olacağının da işaretini verdi. Bu haberleşme sistemlerinin en geç 2017 yılında ülke çapında aktif hale geleceği de konuşmanın en önemli noktaları arasında yer alıyor.

Ayrıca gerçekleştirilen toplantıda, 4.5G'nin bir an önce kullanıcıların hizmetine sunulabilmesi için çalışmaların sürdürüleceği de belirtildi. Sistemin yaygınlaşmasıyla birlikte bu sistemi kullanacak olan akıllı cihazların da yurtiçinde üretiminin sağlanması yine yeni hükümetin temel programları arasında bulunacak.

Toplantının diğer satır başlarını da kısaca listelemek gerekirse;

  • Oyun sektörüne dair strateji oluşturulması
  • Veri altyapısının güçlendirilmesi
  • İnternetin ülke çapına yayılması
  • Fiber hat bağlantılarının her yere ulaştırılması
  • Mobil haberleşme altyapılarının iyileştirilmesi

Şimdilik gerçekten yüzde 100 yerli bir akıllı telefonun herhangi bir prototipi olmasa da, ilerleyen senelerde gerçekleştirilecek olan çalışmalar neticesinde yavaş yavaş örnekler görmeye başlama şansımız olacaktır.

Elektrikli Yerli Otomobilin Prototipi Tanıtıldı

YORUMLAR