Yerli Oto Üreticisi Perşembe Günü Açıklanacak

Yerli otomobil üreticisi, Perşembe günü açıklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe günü 300 kişilik işadamlarından oluşan bir gruba hitaben yapacağı konuşmada yerli otonun üreticisini açıklayacak.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobilin özel sektör tarafından üstlenilmesi gerektiğini söylemesinin ardından bir süredir gündemi meşgul eden “yerli otomobili kim üretecek?” meselesi bu hafta çözülüyor. Yerli otomobilin yapımını üstlenen üreticilerin listesi, 300’ü aşkın işadamı grubunu ağırlayacak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda Perşembe günü Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacak.

Ortak Girişim Grubuna Teşvik

Birden çok şirket ve işadamının talip olduğu yerli otomobil için ortak girişim grubu da oluşturuldu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile yerli otomobil projesini koordine eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun çabalarıyla oluşturulan ortak girişim grubuna yürürlükte olan teşviklerin yanı sıra çok özel teşvikler de sunulacak. Edinilen bilgiye göre; 2019 senesine (Bakan Özlü’nün verdiği tarih) yerli otomobil yetiştirilecek.

Kibar Holding ile Görüşülmüştü

Otomotiv üretiminde Hyundai Assan, koltuk üretimi ve otomotiv parçaları üretiminde de Assan Hanil ile çalıştıklarını söyleyen Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Yerli otomobil projesi devreye alındığı takdirde bizde bütün know-how’ımızı kullanarak kendimizi o ürünlerin içerisine en etkin, yetkin ve güncel ve en iyisini üretebilme imkanımız var. Bu etkin ve yetkinliğimizi gönülden her zaman kullanırız. TOBB ile birtakım çalışmalarımız var. Bizimle istişare edildi. Gerekli açıklamayı TOBB yapacak” açıklamasında bulunmuştu.

TOBB, Sır Giri Saklıyor

Bu aşamada kimlerle görüşüldüğü ve ortak girişim grubunda kimlerin yer alacağı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından sır gibi saklansa da birkaç isim öne çıkıyor. Karsan’ın da sahibi Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç’ın yerli otomobile talip olduğunu biliyoruz. Kıraç en güçlü adaylardan biri. BMC ve Vestel gibi yerli firmaların adları da basında geçmişti. Perşembe günü konu netlik kazandığında sizleri bilgilendireceğiz.

YORUMLAR