Yerli Otomobil CEO'sundan Önemli Açıklamalar Geldi

Mehmet Gürkan Karakaş

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, çalışmaların sürdüğü yerli otomobil hakkında önemli açıklamalar yaptı. Çinlilerin kendilerine Güney Kore’den prototip getirdiğinden bahseden Karakaş, yerli otomobilin tamamen kendi üretimleri olacağını söyledi.

Mehmet Gürcan Karakaş yaptığı açıklamada, “Bizim kimseyi kopyalamaya ihtiyacımız yok. Bazıları Çinlilerin bazıları Güney Korelilerin örneğini önümüze getiriyor. O zamanın şartları farklıydı bugünün şartları farklı. Günümüzün şartlarında fırsat penceresine baktığımızda ciddi bir enerjimiz, altyapımız, nitelikli elemanlarımız var. Bunların hepsini birleştirerek, Türkiye’nin otomobili ve otomotiv sektörünün transformasyonu, dönüşümü, Türkiye’ye teknoloji olarak yeni bir seviyeye sıçramak için önemli bir proje olarak gelişecektir” dedi.

Mehmet Gürkan Karakaş 1

Mimarlar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi’ne katılan Mehmet Gürcan Karakaş, Türkiye’nin Otomobili projesi Türkiye için önemli bir fırsattır. Bu dünyada oluşan fırsat penceresinin yarattığı bir fırsattır. Teknolojinin dönüşümü ile özellikle elektrikli araçlar teknolojisinde hız kazanan dönüşüm var. Cep telefonunun başına gelen benzer şeyler otomobilin de başına gelecek. 15 sene önce nasıl cep telefonunun geleceği noktayı kestiremediysek benzer şeyleri otomobiller için de söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Karakaş, sürücüsüz hareket etmenin öneminden bahsederek, “Artık araba sürmeye konsantre olmayacağımıza göre evde, işte, ofiste ne yapabiliyorsak arabada da onu yapmak isteyeceğiz. Dünyada rekabet anlamında oluşan en büyük 'savaş, kavga' bu yaşam alanının paylaşılmasıyla alakalı. Teknoloji trendlerin getirdiği bir sonuç.” şeklinde konuştu.

Karakaş sözlerini şöyle tamamladı: “Kanun yapıcıların da oluşturduğu bir trend var. Özellikle şehirlerin, şehircilik kanunlarının mevzuatlarının değişmesi ile alakalı trendler olduğunu görüyoruz. Fırsat penceresi dünyada herkese açık. Ülke olarak fırsat penceresi içerisinde oluşturacağımız teknolojilerin başında olayın tamamını kavramayı çabuk netleştirmemiz lazım. Otomotiv sanayimizi, yan sanayimizi bu dönüşüme hazırlayamazsak, içten yanmalı otomobillerin zamanla ortadan kaybolacağını göz önünde bulundurursak, bizim ihracatını yaptığımız, ürünlerimizin kullanıldığı araçlar ortadan kaybolacak. Dolayısıyla dönüşümü aktif bir şekilde şekillendirmemiz gerekiyor."