Yerli Otomobil Fabrikası Kuruluş Lansmanı Tarihi Açıklandı

Geçtiğimiz aylarda Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlenen etkinlikte tanıtılan yerli otomobilin fabrikası için tarih belli oldu.

yerli otomobil patent

Geçtiğimiz aylarda Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlenen etkinlikte tanıtılan yerli otomobilin fabrikası için tarih belli oldu.

Yerli Otomobil Fabrikası Kuruluyor

Bursa Milletvekilleri, Ankara'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde bir araya geldi. Yapılan toplantıda yerli otomobil fabrikasının kuruluş lansmanının 12 Mart'ta Bursa'nın Gemlik ilçesinde yapılmasına karar verildi. Toplantı pek çok önemli ismin katılımı ile gerçekleşti. Bursa'da kurulacak olan fabrikaya proje bazlı devlet yardımı verilecek. 

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar lira olacak. Elektrikli otomobil üretiminin 5 modelde yılda 175 bin adet olması beklenmekte. Yerli otomobil üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek ve bu kişilerin 300'ü nitelikli personel olacak.

Yerli otomobilin motor gücü 150 kW. İki çeker 200 beygir, 4 çeker ise 400 beygir gücünde. Yerli otomobil 0'dan 100 KM'ye 4.8 saniyede ve 7.6 saniyede ulaşabilmekte. Araç yarım saatte şarj olmakta ve 500 kilometre/ 300 kilometre menzile sahip. Yerli otomobilde dikiz aynası yerine kamera bulunmakta.

YORUMLAR