Yerli Otomobil Nerede Üretilecek? Listede Dört Şehir Var

Yerli Otomobil Nerede Üretilecek? Listede Dört Şehir Var

Yerli otomobili üretecek firma henüz belli değil. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Yerli otomobil üretimi konusunda büyük yol aldıklarını belirterek, Kocaeli, Aksaray, Sakarya ve Kayseri gibi illerin milli otomobilin üretim üssü olmak için çaba harcadığını ifade etti.

Türkiye'de yerli otomobilin hangi ilde üretileceğinin belli olmaması, Türkiye’deki ticaret ve sanayi odalarını harekete geçirdi. Tüm illerin başkanları yerli otomobilin kendi illerinde yapılması için mesaj gönderirken, bazı illerden arazi dahi hediye edildi. Aksaray, Kocaeli, Sakarya ve Kayseri arasında yerli otomobili üreten kent olmak için kıyasıya rekabet yaşanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş, Organize Sanayi Bölgesinde 25 milyon değerindeki bin dönümlük araziyi yerli otomobili üretecek firmaya bedelsiz vereceklerini açıklamıştı.

Yerli otomobil üretiminin talipleri arasında gelen illerden bir diğeri ise Sakarya. Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu: “Sakarya, yerli otomobil üretimi için en avantajlı il. Üretim üssü için yerimiz hazır. Bizler de hep birlikte bu milli yatırımı şehrimize kazandırmak için gereken tüm çalışmayı yapıyoruz” dedi.

Kayseri de milli otomobil için devrede. Kayseri Sanayi Odası(KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci yaptığı açıklamada, Kayseri´de üretme yeteneğine sahip firmaların yer aldığını ve yerli otomobilin tamamen elektrikli araç olarak üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yerli otomobilin üretim üssü olmak isteyen bir diğer il de Kocaeli. Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, Otomotiv Sektörü İstişare Toplantısı'nda yerli otomobil çalışmalarının Kocaeli'yi Türkiye'nin Detroit'i haline dönüştüreceğine inandıklarını söylemişti. Özdağ milli üretimimizin Kocaeli’nde yapılması ilimizin ekonomisine büyük katkılarda bulunacağını belirtti. Özdağ, “Türkiye'nin Detroit'i olma noktasında çok ciddi işler yapabileceğini görüyoruz. İşin üretimi kıymetli ama daha kıymetli olanının, bizim için bereketli ve getirisi olanın işin alt yapısının ve teknolojisinin oluşturulmasıdır” dedi.

Yerli otomobilin üretimi için birçok şehir sıraya girmiş durumda. Uzlaştıkları ortak nokta ise, üretim üssü olacak şehrin sosyal ve ekonomik yönden gelişim gösterecek olması. Biz de hangi şehrin seçileceğini merakla bekliyoruz.

Sizce Türkiye’nin milli otomobili hangi şehirde üretilmeli? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bakanlıktan Yerli Otomobil Hakkında Açıklama!

Yerli Otomobilin Arazisi Hazır!

Elektrikli Yerli Otomobilin Prototipi Tanıtıldı

YORUMLAR