Yerli Otomobil Projesinde Yer Alan Şirketler Belli Oldu!

yerli oto

Yerli otomobil projesinde tarihi bir gün yaşanıyor. Şu sıralar Beştepe’de düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil projesini üstlenen girişim grubunda yer alacak şirketleri açıkladı. 5 şirketin yer aldığı konsorsiyumda yer alan 3 şirket daha önce basına yansımıştı. Bugün kalan iki şirket de açıklandı ve yerli otomobil projesinde elini taşın altına sokan beşli girişim grubu netleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beş babayiğit olarak tanımladığı şirketler; Anadolu Grubu (ISUZU), BMC, Karsan Otomotiv (Kıraça Holding), Turkcell ve Zorlu Holding oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de yerli otomobil üzerine yaptığı konuşmada bu projenin aslında geç kalınmış bir hamle olduğunu ima etti. Daha önce yerli otomobil için yaşanan tereddütleri anlayabildiğini ileten Erdoğan, o zamanki şartlarda yerli otomobil üretmek ekonomik bir tercih değildi ancak bugün gelinen noktada Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerekir, dedi.

Türk mühendisliğinin bir hayali olduğunu belirttiği projenin her evresini takip ederek gecikmeleri önlemek istediğini belirten Erdoğan, 2019’a kadar aracın prototipinin tamamlanmasını ve 2021’de aracın ticari satışına başlanmasını öngördüğünü ifade etti.

Projeyi üstlenen beşli konsorsiyumda yer alan şirketlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı, "Bu babayiğit arkadaşlarımız sorumluluğu üstlendi ve kendilerini bu hususta tebrik ediyorum" dedi.

YORUMLAR