Yerli Otomobile 2,5 Milyar Euroluk Yatırım

Yerli otomobil tasarımı

Türkiye’de üretilecek otomobil için önemli açıklamalar geldi. Yerli otomobil için 2,5 milyar euroluk yatırım yapılacağı söylendi.

Konu hakkında bir röportaj veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobile dair merak edilen kimi noktalara açıklık getirdi.

Yerli otomobil faruk özlü

NTV ile röportaj yapan Bilim, Sanayi ve teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin beş büyük şirketinden müteşekkil konsorsiyumla uyumlu bir çalışma yürüttüklerini ve çalışmaların hızla devam devam ettiğini söyledi. Yerli otomobil projesinin maliyetine değinen Özlü, “Teknik ve mali analizde işin sonuna gelindi. Yaklaşık 2,5 milyar euroluk yatırım öngörülüyor. 5 ana yüklenici yüzde 30 kendi sermayeleri, yüzde 70 de kredi kullanacaklar.” dedi. Maliyetin 750 milyon euroluk kısmının baba yiğitler tarafından karşılanacağının altını çizen bakan, 1,75 milyar euroluk kredi alınacağını belirtti. 

Yerli otomobil projesinde devletin ortaklığının söz konusu olmadığını vurgulayan Faruk Özlü, “Şirketler kendileri ortaklık oluşturacaklar. Son alınan kararla, ortak girişim kurulu devletle bir sözleşme imzalayacak ve bu sözleşmede devlet desteklerinin çerçevesi belli olacak. Araştırma geliştirme faaliyetlerinde destekle ilgili bir çalışmamız var. Sonuç olarak diyebiliriz ki, konsorsiyum içerisinde devlet olmayacak ancak yapılacak sözleşmede devlet desteğinin tanımı yer alacak.” ifadesini kullandı.

Aracın üretileceği yere dair merak edilen bir başka soruya cevap veren Bakan Özlü, “Toplam 22 ilden talep var, şu anda yer seçimi konusu gündemde değil, 1 yıl sonra gündeme gelecek. Şirketleşmeyi tamamlamayı, tasarımlara başlamayı ve 5 modelle piyasaya girmeyi hedefliyoruz. 2019 tasarım tamamlama, 2021 seri üretim ve piyasaya girme yılları olacak, burada hedefler aynı…” dedi.

 

YORUMLAR