Yerli Otomobilin Lastiğine Talip Çıktı

yerli otomobil lastik brisa

 

Çalışmaları son sürat devam eden yerli otomobil için önemli bir açıklama daha geldi. Brisa CEO'su Cevdet Alemdar, yerli otomobilin lastiklerinin üretilmesi konusuna talip olduklarını açıkladı.

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız tarafından yapılan haberde, Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığında faaliyet gösteren Brisa'nın yerli otomobil lastiğine talip olduğu bilgisine yer verildi. Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, "Her iki buçuk saniyede bir lastik üretiyoruz. Brisa olarak yerli otomobilin lastiklerine talibiz" dedi. Brisa'nın 300 milyon dolar yatırımla Aksaray'da lastik üretim fabrikası kurduğu hatırlatılırken, fabrikanın robotik çalışmalar, veri analitiği ve dijitalleşme gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom dönemi başlatmayı hedeflediği aktarıldı.

Kurulan fabrikanın sadece lastik üretmek ile kalmayacağı kaydedilirken, otomatik lastik transfer sistemleri, akıllı fabrikanın sanal ortamda dijital ikizi ile üretimin eş zamanlı takibi, çevreye duyarlı kapalı sistemler, yeşil bina uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve ileri veri analizleri gibi tekniklerin kullanılacağı söylenenler arasında yerini aldı.

Binek otomobil lastiği üzerine odaklanmayı ve ürettiği lastikleri ihraç etmeyi planlayan Brisa, yerli otomobil konusunda da önemli adımlar atmayı planlıyor. Birkaç yıl içinde üretimine başlanacak yerli otomobil konusunda da değerlendirmelerde bulunan Alemdar, "Brisa olarak, yerli otomobilin lastiklerine talibiz" dedi.