Yerli Otomobilin Üreticisi Belli Olmak Üzere

Yerli Otomobilin Üreticisi Belli Olmak Üzere

Türkiye, yerli otomobilini üretmek için "babayiğit" olarak tabir edilen üreticilerini ararken, bugüne kadar ürettiği motorlu araçlarla gündeme gelen Karsan, Vestel ve BMC'nin ortaklık kurarak, yerli otomobili üretime geçirebilecekleri iddia edildi.

2011'deki TÜSİAD Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yerli otomobil üretecek babayiğit arıyoruz" şeklinde bir demeç vererek, yerli otomobil üretiminin fitilini ateşlemişti. O günden bu yana bakanlıklar başta olmak üzere özel ve resmi birçok kuruluş, yerli otomobil için çeşitli projelerle kamuoyunun önüne çıkmışlardı. Fakat ekonomi kulislerinde üç şirketin ipi göğüsleyeceği konuşulmaya başlandı. İddialara göre, Türkiye'nin "babayiğit"i olmaya en yakın isim Karsan'ın sahibi ünlü işadamı İnan Kıraç oldu. İkinci sırada ise 2015'te otomotiv sektörüne sessiz sedasız giriş yapan ve oto elektroniğinde çok sayıda yerli yazılıma imza atan Vestel'in patronu Ahmet Nazif Zorlu var. Üçüncü sırada ise Ethem Sancak'ın sahibi olduğu BMC'nin yer aldığı söylendi. Bu üç şirketin ortaklaşa bir proje geliştirip bakanlıktan onay aldığı da gelen bilgiler arasında kendisine yer buldu. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Karsan ve Vestel arasında iki yıldır yerli otomobil üzerine görüşmelerin sürdüğü ve iki şirketin patronlarıyla ondan fazla yüz yüze görüşme gerçekleştirildiği de biliniyordu. Daha önce "ilk yerli otomobili ben yapmak istiyorum" şeklinde konuşan İnan Kıraç'ın uzun süredir projeyi sürdürdüğü de kaydedildi. Bunun yanı sıra 2015 yılından bu yana yerli otomobile yatırım için hazırlanan Vestel, TASYAD'a üye olmasıyla dikkat çekmişti. Üyeliğin ardından elektrikli otomobil ve aksanları üzerine birçok yatırım yapan Vestel, bugüne kadar 30'a yakın patent almayı da başardı. 

Yerli otomobil yatırımı için ise Bursa ve Sakarya'nın kıyasıya yarış halinde olduğu belirtildi. 24.2 milyar dolarlık otomotiv ihracatının 8.4 milyar dolarını gerçekleştiren Bursa, yeni yatırım için Yüksek Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi adını verdiği TEKNOSAB'ın hazırlıklarına başlamıştı. Sakarya ise lojistik avantajının değerlendirileceği Sakarya Kuzey Bölgesi'ni bu yatırım ön plana çıkarmaya başladı. Bunlarla birlikte Aksaray da arazi temini konusunda son anda ortaya çıkan bölgelerden bir tanesi olmuştu.

Yerli Otomobilin Arazisi Hazır!

Yerli Otomobilde Hedef 2019

Elektrikli Yerli Otomobilin Prototipi Tanıtıldı

YORUMLAR