Yerli Oyun Sektörü İhracat Rekoru Kırdı

Yerli oyun ihracat rekoru

Her geçen gün Türkiye ekonomisine katkısını arttırmaya devam eden yerli oyun sektörü ihracat rekoru kırdı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği verilerine dayanarak, yerli oyun sektörünün 700 milyon dolarlık ihracat yaptığını açıkladı.

Nihat Zeybekçi Oyun Sektörü

Türkiye’de geliştirilen oyunların sayısı, özellikle mobil platformların yaygınlaşmasıyla birlikte oldukça artmış ve yerli oyunlar Türkiye’ye önemli bir gelir kazandırmaya başlamışlardı. Sektörün büyümesiyle birlikte oyun geliştiricilerine devlet destekleri artmaya başlamış ve daha fazla oyun stüdyosu faaliyete geçmişti. Bunun meyvelerini yavaş yavaş almaya başlayan Türkiye, ülkede geliştirilen oyunlarla 700 milyon dolarlık ihracat yapmayı başardı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, oyun sektörünün 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında büyüyen oyun sektörünün, toplamda 700 milyon liralık ihracat yaptığını söyleyerek, 2018 yılındaki beklentilerin 1 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Türkiye’nin dış ticaret hacmi için önemli bir gelir kalemi olmaya başlayan oyun sektörüne dair konuşmayı sürdüren Zeybekçi, “Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) verilerine göre, sektör, 2016’da bir önceki yılki ihracatını yüzde 25 artırarak 500 milyon dolar rakamına ulaştı. Bu, sektörün ihracat rekoru olarak kayıtlara geçti. Türk oyun geliştiricilerin oyunlarına artan ilgi, mevcut oyunlara yenilerinin eklenmesiyle geçen yıl yeni ihracat rekoruna imza atıldı. Sektörün ihracatı 2017’de bu kez yüzde 40 artarak 700 milyon dolara ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Yerli oyunların her yıl kendi ihracat rekorunu kırdığını hatırlatan bakan, “Türk oyun geliştiricileri 2023 yılına yönelik 2,5 ile 10 milyar dolar arası ihracat hedefini de koruyor. Türkiye’den çıkan oyunlar yakaladıkları ihracat başarısının yanında geçen yıl birçok prestijli uluslararası yarışmadan ödülle döndü. Art arda ihracat rekorları kıran sektör, bu yıl 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Bizler de Ekonomi Bakanlığı olarak oyun yazılım sektörüne yönelik desteklerimizi sürdüreceğiz.” dedi.