Yerli Robot ARAT, Arama Kurtarma Çalışmalarında Kullanılacak

Yerli Robot ARAT, Arama Kurtarma Çalışmalarında Kullanılacak

Konya’da bulunan AkınRobotics fabrikasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Arama kurtarma çalışmalarında görev alması için geliştirilen ARAT ismindeki robotun prototipi tamamlandı.

Akınsoft isimli yazılım firmasınca geçtiğimiz yıl Konya’da kurulan AkınRobotics, Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikası olarak biliniyor.

Akınsoft, sadece Humanoid robot tasarımları üzerinde çalışmıyor. Şirketin görücüye çıkardığı son robotu olan "AkınRobotics At" (ARAT) hayvanlardan esinlenilerek hayata geçirildi.

12 eklem noktası bulunan ARAT, gücünü tamamen yerli yazılımlardan alıyor. Yapay zeka ve görüntü işleme teknolojisine sahip olan robot, tüm arazi şartlarına uygun olarak tasarlandı.

akınsoft robot

Öğrendiği bilgileri yorumlayan, yaş ve cinsiyet analizi yapabilen ARAT, arama kurtarma çalışmaları ve ulaşım gibi amaçlarla kullanılabilecek.

Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, AA  muhabirine verdiği demeçte, ARAT'ın birçok zorlu görevi yerine getirebilecek kabiliyette olduğunu söyledi.  

ARAT'ın tamamen yerli malzeme ve yazılımla geliştirildiğine vurgu yapan Akın, şöyle konuştu:

"Yeri geldiği zaman ivme ve hız kontrolü yapabilmek için kontrol yazılımları geliştiriyoruz. Kontrol yazılımları, sistemin senkronize şekilde çalışmasını sağlıyor, aynı zamanda sensörlerden aldığı bilgileri yorumlayabiliyor. Buna, atanacak göreve göre kullanılan bir tür yapay zeka diyebiliriz ayrıca ARAT'ın yazılımı tamamen kendi ekibimiz tarafından geliştirildi"

Akın, robotun her türlü arazi koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlandığını dile getirdi. Yük taşıma özelliği, lokasyon tanımlaması ve sahip olduğu birçok sensör sayesinde ARAT’ın arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabileceğini belirten Akın, ”Bir arazinin haritasını çıkarmak, arazide kaybolan bir şeyi bulmak, metal tarama görevleri yapabilir. Lityum iyon pil teknolojisi sayesinde çok gelişmiş pil ömrüne sahip. Araziye uyumu arttırmak için üzerine güneş panelleri de koymayı düşünüyoruz”  ifadelerini kullandı.