Yerli Telefonlar Çin Sunucularına İzinsiz Veri Aktarıyor [GÜNCELLEME]

Casper Via M2 Çin veri aktarma

GÜNCELLEME: Konuyla ilgili açıklama yapan Casper, konunun iftiradan ibaret olduğunu ve konuyla ilgili mahkeme sürecinin başlatıldığını söyledi. İzinsiz veri aktarma gibi bir durumun olmadığını söyleyen Casper tarafından yapılan açıklamaysa aşağıdaki gibi oldu:

"Söz konusu haberlerde konu edilen VIA M2 model telefonlarımızla ilgili iddialara karşın gerekli hukuki süreçleri başlatmış olup aynı zamanda sektörün tarafsız kuruluşu olan Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile dün itibariyle ürünlerimiz ilgili testler için sunulmuştur. Daha önce de altını çizdiğimiz gibi veri kaçağı olduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır.

Millilik ve yerlilik vurgularının yapıldığı bugünlerde, ispatsız ve desteksiz olarak hakkımızda çıkan haberler gerçekleri yansıtmamaktadır.

Haberlerde yer alan VIA M2 model telefonlarda veri kaçağı olduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. 27 yıldır Türkiye’nin yerli ve milli markası olarak tüketicilerine zengin ürün gamı ile ulaşan Casper markası olarak kullanıcılarımızın özel verilerinin korunması konusunda büyük bir hassasiyet gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz.

Kullanıcılarımızın 24 aylık garanti periyod sürecinin başlangıcını belirlemek ve takip etmek amacıyla, piyasadaki ürünlerimizin son kullanıcı tarafından kullanılmaya başladığı andan itibaren tarafımızca belirlenen IMEI numarası, yazılım versiyonu, seri-model numarası cihaz tarafından tarafımıza raporlanır. Bu endüstri standartları ile aynıdır ve tüm markalar benzer bilgilerle raporlama yapmaktadır."

Casper Via M2 klon

Reddit üzerinden paylaşılan hikayede, Qanas1410 takma isimli kullanıcı, Türkiye’ye yaptığı son ziyaret sırasında kullandığı LG Nexus 4’ün bozulmasının ardından bir teknoloji marketine gittiğini ve yeni bir telefon aldığını söyledi. Markette konuştuğu kişinin kendisini, Wiko U Feel Prime klonu olan Casper Via M2 almak üzere ikna ettiğini aktaran Reddit kullanıcısı, telefona yaklaşık 100 USD ödediğini kaydetti.

100 dolarlık fiyatını ve performansını oldukça başarılı bulduğu telefonu satın aldıktan sonra ayrıntılı olarak inceleyen Qanas1410, güvenlik duvarı uygulaması kurduğu sırada kullandığı uygulamanın fans.tinno.com adı verilen zararlı bir yazılım tespit ettiğini belirtti. Bulduğu zararlı yazılımın Çin’de bulunan sunuculara izinsiz veri aktardığını keşfeden kullanıcı, böylece önemli bir ayrıntıyı ortaya çıkarmış oldu.

Casper Via M2’ye yeni bir ROM kurmak için yaptığı arama sırasında telefonun Wiko U Feel Prime, Blu Life One X ve Yu Yureka Black gibi telefonların birebir kopyası olduğunu gören Reddit kullanıcısı, bu telefonlardan hareketle telefonu sıfırlayabildiğini dile getirdi.

Yerli telefonlar takip ediliyor olabilir

Bulduğu zararlı yazımlar hakkında bilgi almak için detaylı araştırmaya girişen Qanas1410, Kasım 2017’de bir Twitter kullanıcısının yazdıklarına ulaştı. Eliot Anderson isimli kullanıcı, Wiko Mobile tarafından üretilen telefonlarda ApeSaleTracker ve ApeStsMonths adlarıyla ön yüklü gelen ve kullanıcıların silemediği takip yazılımlarının olduğunu ve bunların yasalara aykırı olduğunu saptamıştı.

Çin merkezli Tinno Mobile Technologies’in Wiko, Blu Life ve Yu Yureka gibi markaların yanı sıra dünyanın her noktasında çeşitli şirketler için akıllı telefonlar ürettiği belirtilirken, yerli olduğu söylenen Casper’ın da direkt olarak ürünlerini Tinno’dan aldığı, bu sebeple telefonda önceden yüklü takip yazılımlarının yer aldığını gün yüzüne çıktı.

Casper Via M2 veri sızıntısı

Yasalara aykırı

Casper’ın her modelinde ya da her telefonunda bu yazılımların olup olmadığı henüz bilinmezken, Reddit kullanıcısının telefonun yer alan yazılımın ulusal ve uluslararası birçok kuralı çiğnediği belirtildi.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu içerisinde yer alan birçok kuralın çiğnenmesi sebebiyle Türkiye’deki birçok kullanıcıyı olumsuz etkileyen sızıntı olayıyla ilgili Casper’dan açıklama gelmezken, diğer yerli ve milli telefon üreticilerinin modellerinde de benzer problemlerin olabileceğine dikkat çekildi.

YORUMLAR