Yerli ve Milli Helikopterimizin İsmi Belli Oldu: Gökbey

Yerli ve Milli Helikopterimizin İsmi Belli Oldu Gökbey

Askeri ve sivil havacılık alanlarında kullanılması amacıyla Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve TUSAŞ tesislerinde üretilen milli helikopterimiz T625’in ismi “Gökbey” olarak açıklandı.

Türkiye’nin batısından doğusuna yakıt ikmali yapmadan uçabilecek olan T625, hem askeri hem de sivil kullanımda çok önemli bir yere sahip olacak.

Ülkemizin özgün tasarımlı ilk helikopteri T625’in yerli motorunun ön prototip imalatı bu yılın başlarında tamamlanmıştı. İlk uçuşunu 6 Eylül 2018’de başarıyla gerçekleştiren helikopter, Türkiye’nin gökyüzündeki yeni markası olmaya hazırlanıyor.

T625 Gökbey helikopter

AA 'nın haberine göre ismi Gökbey olarak açıklanan helikopter, özgün tasarımıyla son yılların en dikkat çeken projeleri arasında yer alıyor. Personel nakliyesi, pilot eğitimi, arama kurtarma, iç güvenlik, sınır güvenliği, ambulans, VIP taşıma, ormancılık, yangınla mücadele ve arama kurtarma gibi birçok görevin üstesinden gelebilen Gökbey, yaklaşık 2 yıl boyunca bir dizi yer ve uçuş testine tabi tutulacak. 

Gökbey’in iniş takımı, güç aktarma organı ve yazılımı gibi bileşenleri tamamen yerli imkanlarla geliştirildi. Özgün Helikopter Programı çerçevesinde tüm alt sistemleri ülkemizde tasarlanan Gökbey, gücünü yerli ve milli motorundan alacak.

Proje kapsamında bir yandan Türkiye'de gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan helikoptere entegre edilecek 1400 shp gücündeki özgün ve milli motor, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ tarafından geliştiriliyor. Motor prototipinin 2019’un sonunda çalıştırılması bekleniyor.