Yerli Yapım Mount & Blade, Türkiye Ekonomisinin Göz Bebeği Oldu

Yerli Yapım Mount & Blade, Türkiye Ekonomisinin Göz Bebeği Oldu

ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren yerli oyun firması TaleWorlds’un geliştirdiği Mount & Blade gizli ihracat şampiyonu oldu. Mount & Blade, yerli oyun geliştiricilerin geleceğinin parlak olabileceğinin de en güçlü örneği.

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Dünya Gazetesi, ihracatın ülke ekonomisindeki payının artırılmasına katkı sağlayan gizli ihracat şampiyonlarını belirledi. Bu şirketlerin belirlenmesinde yeni ürün, yeni pazar, ürün çeşitliliği gibi farklı 10 kriter değerlendirildi. Bu bağlamda “öğün ürün” kategorisinde ilk defa bir oyun dereceye girdi ve ödüle layık görüldü. Yerli oyun firması TaleWorlds, Mount & Blade oyunuyla büyük bir ihracat başarısına imza atarak başarısını kategori şampiyonluğuyla tescilledi.

ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren yerli oyun firması TaleWorlds, Mount & Blade oyununda kullandığı tüm teknolojileri Ankara stüdyosunda yerli mühendislerle geliştiriyor. TaleWorlds oyunun yanı sıra, tüm dünyaya oyun geliştirme teknolojilerini de satıyor. Bugüne kadar 7 milyon kopya satmayı başaran Mount & Blade, bu satışların yüzde 96’sını yurtdışı satış hanesine yazmayı da başardı.

TaleWorlds Genel Müdürü Ali Erkin, Anadolu Ajansına verdiği bir röportajda, dijital oyun sektörünün ihracatta önemli aktör haline gelme yönünde ciddi adımlar attığını söyledi. Erkin, oyun geliştiricilerin ihracat şampiyonları olabileceklerini de ifade etti.

Bu arada hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Mount & Blade serisinin yeni oyunu Mount & Blade 2: Bannerlord serinin yapımcısı Taleworlds tarafından Facebook’tan yapılan bir açıklama ile duyurulduğunu da sizlerle paylaşmıştık.

Mount & Blade 2: Bannerlord İlk Fragmanı

Mount & Blade II: Bannerlord Sistem Gereksinimleri Açıklandı

YORUMLAR