Yerli Yazılım "BOA" 20 Ülkede Kullanılacak

Kuveyt Türk Yerli Yazılım 1

Türk şirketleri yazılım alanında önemli adımlar atmaya devam ediyor. Geliştirdiği milli bankacılık yazılımıyla adından söz ettiren Kuveyt Türk’ün BOA adlı yazılımı, aralarında Nijerya, Malezya, Endonezya ve Mısır’ın da bulunduğu 20 ülkede 60'dan fazla bankada kullanılacak. Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar, "Üç yılın sonunda 120 milyon TL'lik yazılım ihracatı gerçekleştirmiş olacağız." diye konuştu.

Milli Teknoloji Projesi

Türkiye'de bankacılık sektörünün ilk Ar-Ge merkezini 2010 yılında kurduklarını belirten Gündebahar, ülkemizde iki Ar-Ge merkezine sahip tek banka olduklarını ifade etti. Üç yıl önce kurdukları Architecht Bilişim Sistemleri ve Pazarlama Ticaret AŞ adlı teknoloji firması aracılığıyla, yüzde 100 Kuveyt Türk sermayesiyle Ar-Ge merkezinde geliştirdikleri projeleri ve ürünleri satışa sunduklarını belirten Gündebahar, "80'in üzerinde mühendis kadrosuna sahip Architecht firmamızla finans, mobil ve güvenlik teknolojileri alanında yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Architecht, kısa bir süre içerisinde öncü ürünler geliştirmesinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü büyük projelerle bir teknoloji ihracatçısına dönüştü. Bugüne kadar Ar-Ge merkezlerimizde üretilen bankacılık projelerinin ticarileştirilmesiyle birlikte, yurt içi ve yurt dışında milyon dolarlar seviyesinde satış yapıldı." dedi.

Kuveyt Türk Yerli Yazılım 2

İthalat Azalırken İhracat Artıyor

Ar-Ge merkezlerinde tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve bankacılık süreçlerinin iyileştirilmesinde yeni bir dönem başlatan BOA Bankacılık Platformu’nu pazarlayarak Architecht'in son derece büyük bir anlaşma yaptığını bildiren Gündebahar, "Architecht, Kuveyt merkezli olup Mısır'da yazılım geliştirme merkezi bulunan ve bankacılık sistemleri satan yazılım firması ITS ile anlaştı. Şube otomasyon sisteminden mobil şubeye, ATM'den operasyon merkezine kadar tüm işlemlerin teknolojisi ihraç edildi. Aralarında Nijerya, Malezya, Endonezya ve Mısır’ın da bulunduğu 20 ülkede bulunan 60’dan fazla bankada, Kuveyt Türk’ün geliştirmiş olduğu teknolojiler kullanılacak. Sistemlerin kullanımına proje bitiminde başlanacak ve birkaç yıl içinde tüm ülkelerde yaygınlaştırılacak. Üç yılın sonunda yaklaşık 120 milyon TL'lik yazılım ihracatı gerçekleştirmiş olacağız." ifadelerini kullandı.

Şekerpınar Bankacılık ve Yaşam Üssü ile Konya’da yer alan Ar-Ge merkezlerinde hayata geçirdikleri ürün ve projelerin yurt içinde de tercih edildiğini vurgulayan Gündebahar, "Vakıf Katılım Bankası ile kurulum çalışmaları devam eden Posta Katılım Bankası ve Emlak Katılım Bankası, milli yazılımımız olan BOA Bankacılık Platformu’nu tercih etti. 2017’de Turkcell Finansman’a, 2018’de ise Posta Katılım Bankası’na gerçekleştirdiğimiz satışlarla finansal yazılım ithalatının azaltılmasına ve dövizin yurt dışına çıkışının önlenmesine katkıda bulunduk. Beyin göçünü engellemek ve milli entelektüel sermayemizi ülke içinde korumak adına doktoralı personel istihdamı sağlıyoruz. Öğretim üyeleri de Ar-Ge merkezlerimizde geliştirilen projelerde yer alabiliyor." diye konuştu.