Yeryüzündeki Milyonlarca Canlının DNA Haritası Çıkarılacak

DNA Haritası

Bilim insanları, bilinen 1,5 milyon ökaryot hücreli canlı türünün DNA haritasının çıkarılması için bir çalışma başlattıklarını duyurdu. BiyoGenom Projesi olarak adlandırılan bu proje kapsamında, tek hücreli amiplerden tüf ve mantarlara, bitkilerden hayvanlara kadar yeryüzündeki canlı türlerinin neredeyse tamamını kapsayan, karmaşık hücreli canlıların DNA haritasını çıkarmak üzere uluslararası bilimsel çalışmalar yapılacak.

Projenin, ABD Ulusal Bilimler Akademisi yayını "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde de duyurulduğu üzere, ABD, Avrupa Birliği, Çin, Brezilya, Kanada ve bazı Afrika ülkelerinden bilim insanları ve kurumların katkısıyla yürütüleceği belirtildi. BiyoGenom Projesi adı verilen bu çalışmada, hücreleri zarla kaplı bir çekirdek ve organellerden oluşan, ökaryot adı verilen canlı türlerinin genetik kataloğunun çıkarılması hedefleniyor.

Bugüne kadar bu canlı türlerinin ancak binde 2’sinin DNA haritası çıkarılabilmişti. Yeni çalışma sayesinde ise bilinen 1,5 milyon ökaryot hücreli canlı türünün DNA haritası çıkarılacak. Araştırmacılar, 10 yıl sürmesini bekledikleri bu çalışma sonucunda, çoğu tek hücreli organizma halindeki 10 ila 15 milyon yeni canlı türünün keşfedileceğini tahmin ediyor.

Ökaryot Hücre

Araştırma sonucunda ortaya çıkacak olan veri tabanının, 200 petabayttan (200 milyar bayt) büyük bir dijital kütüphane oluşturacağı söyleniyor. Bu büyüklükteki bir veri tabanının, yeryüzündeki canlı yaşamına dair yeni bilgiler sağlamasının yanı sıra, tarımdan, ilaç sanayisine, çevre korumadan biyo teknolojilere kadar pek çok farklı alanda da çığır açıcı yeniliklere öncülük etmesi bekleniyor.

BiyoGenom Projesi, daha önce 1990-2003 yılları arasında insanların DNA haritasını çıkarmak üzere yürütülen İnsan Genom Projesi ile de benzerlikler gösteriyor. Battelle Memorial Enstitüsünün yayımladığı rapora göre, 3,8 milyon dolara mal olan İnsan Genom Projesi, yıllar içinde 796 milyar doları bulan bir ekonomik fayda sağlamıştı. BiyoGenom Projesi'nin maliyetinin çok ötesinde bir ekonomik fayda sağlayacağı öngörülüyor.