Yeşil Nasim'in Saldırıdan Önceki Görüntüleri Ortaya Çıktı

Yeşil Nasim

3 Nisan günü YouTube'un San Bruno, Kaliforniya'da yer alan genel merkezine giden ve üç kişiyi silahla yaraladıktan sonra intihar eden Nasim Aghdam ya da Türkiye'de bilinen ismiyle Yeşil Nasim'in son anlarını gösteren bir video geldi. 

Mountain View Police tarafından yayınlanan görüntülerde, YouTube saldırganı Yeşil Nasim'in bir arabanın içinde oturduğu ve polislerin sorularını cevapladığı göründü. Saldırıdan sadece bir saatler önce çekilen görüntüler, Amerikanın gündemine oturdu.

Veganlık ve hayvan haklarına dikkat çekmek için "saçma" bulunan skeçler hazırlayan Yeşil Nasim, uzun süredir YouTube ve farklı video platforları üzerinden bu videoları paylaşıyordu. Türkçe, Farsça ve İngilizce hazırladığı videolarla insanların ilgisini belirli konulara ilgisini çekmeye çalışan Yeşil Nasim, bunu en uç noktalarda gerçekleştirmeye çalışıyordu.

YouTube saldırısından üç gün önce Yeşil Nasim'in ailesi, kızlarının kayıp olduğunu emniyet güçlerine bildirmiş ve bulunmasını istemişti. Bugün yayınlanan videoyla devriye sırasında kayıp ilanında yer alan plakayı tespit eden polis ekiplerinin, Yeşil Nasim'i sorguladıkları ortaya çıktı. Hemen yukarıda yer alan videonun 13. dakikasında yer alan görüntülerde, polislerin Nasim'in arabasının yanına gittikleri ve kayıp ilanıyla ilgili sorular sordukları görüldü. 

Polislerin kayıp ilanıyla ilgili sorusuna "Ailemi terk ettim. Artık onlarla yaşamıyorum." şeklinde cevap veren Nasim, "Onlarla anlaşamıyorum." dedi. Polislere, evden ayrılırken ailesine haber vermediğini ve telefonunu yanına almadığını söyleyen Yeşil Nasim, iş aramakta olduğunu söyledi. Videonun en dramatik anıysa polislerin Yeşil Nasim'e yönettikleri "Kendine ya da başkasına zarar vermek gibi düşüncen var mı?" sorusuyla ortaya çıktı. Bu soruya "Hayır." cevabı veren Nasim Aghdam, görüntülerden birkaç saat sonra YouTube binasına giderek, üç kişiyi yaraladı ve ardından intihar etti. 

Görüntüleri yayınlayan Mountain View Polis Departmanı, Nasim Aghdam'ı tutuklamak için ellerinde herhangi bir yasal dayanak olmadığını, bu sebeple herhangi bir gözaltı ya da tutuklama işlemenin gerçekleşmediğini söyledi. 

YORUMLAR