Yetişkin Platformu FriendFinder Ağından 400 Milyon Hesap Hacklendi!

Yetişkin Platformu FriendFinder Ağından 400 Milyon Hesap Hacklendi!

Dünyanın en büyük yetişkin arkadaşlık platformu olan FriendFinder siber saldırıya uğradı. İnternette kullandığımız şifrelerin zorluğunun önemini bir kez daha hatırlatan saldırıda, toplamda 400 milyon hesap bilgisi ele geçirildi. 

Son dönemde dünya geneline yayılan bir siber saldırı furyası var. Üstelik bu saldırılar büyük veritabanları hedeflenerek gerçekleştiriliyor. İnternette dahil olduğumuz platformlarda kullandığımız şifrelerin önemi de giderek artıyor. Son olarak genellikle yetişkinlerin kullandığı arkadaşlık platformu FriendFinder ağından 412 milyon hesap ele geçirildi. Ağında 700 milyon kullanıcı bulunan FriendFinder'ın başına gelenler bir anlamda kullanıcıların şifrelere çok dikkat etmediğini de ortaya koydu.

Ağ içerisinde bulunan AdultFriendFinder sitesinden 300 milyon, Cams.com sitesinden 62 milyon, Penthouse.com sitesinden 7 milyon, Stripshow sitesinden 1.4 milyon, iCams.com sitesinden ise 1.1 milyon kullanıcı hesabı çalındı. Bu rakamlar elbette korkunç, ama daha korkunç olan en çok kullanılan şifrelerin "123456", "12345" ve "123456789" olması. LeakedSource'ün verilerine göre biraz daha komplike şifreler de ele geçirilmiş. Örneğin, "schrodingersfavouritecat", "ilovemanchesterunited" ve "carlosfromcancun" gibi şifrelerin de pek güvenli sayıldığı söylenemez. 

Yaşanan bu olay sitelerin güvenlik aşamalarının daha da iyileştirilmesini ve kullanıcıların "güçlü" şifreler seçmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. Bakalım ilerleyen dönemlerde nelerle karşılaşacağız. 

Çin’de Yürürlüğe Giren Siber Güvenlik Yasası Halimize Şükrettiriyor

Siber İstihbarat ve Güvenlik Eğitimleri Başlıyor, Başvuruları Kaçırmayın

YORUMLAR