YHT İhalesini 340 Milyon Euro ile Siemens Kazandı

Siemens Velaro

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’nın açtığı yüksek hızlı tren (YHT) ihalesini kazanan Siemens oldu. Anlaşmaya göre Siemens, TCDD’ye 10 adet yüksek hızlı Velaro treni verecek. Yapılan sözleşmenin bedeli ise yaklaşık 340 milyon Euro olarak açıklandı.

TCDD ve Siemens arasındaki bu anlaşmaya göre, 3 yıl boyunca yüksek hızlı trenlerin bakım, onarım ve temizlik işlerini de Siemens üstlenecek. Sözleşme ile birlikte Türkiye’nin filosundaki Velaro hızlı trenlerinin sayısı da toplamda 17’ye çıkacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Siemens Ulaşım Sistemleri Bölümü CEO'su Sabrina Soussan, "Velaro ailemiz büyümeye ve eşsiz başarı hikayesinde yeni sayfalar açmaya devam etmektedir. Velaro, kapasitesi ve konforu sayesinde, yüksek hızlı trenler için bir kıstas olmayı sürdürmektedir. Tren, tüm güçlü özelliklerini Türkiye'de tam olarak kullanabilmektedir ve bunu halihazırda günlük işletimde kanıtlamıştır. Amiral gemisi konumundaki bu trenimiz, burada yüzde 99 emre amadelik oranı ile çalışmaktadır." ifadelerini kullandı.

Bu ihaleyle birlikte Siemens, ülkemizde son 1 yıl içerisinde ikinci kez büyük bir ihaleyi kazanmış oldu. Türkiye’de büyük bir pazar payına sahip olan şirket, daha önce de Ağustos 2017’de rüzgar tesisi yatırımı ile ilgili bir Enerji Bakanlığı ihalesini 1 milyar doların üzerindeki bir bedelle kazanmıştı.

Siemens’in uluslararası pazarda çeşitli ülkelerde kullanılması amacıyla geliştirdiği yüksek hızlı Velaro trenleri yolcu kapasitesi ve konforuyla ön plana çıkıyor ve günümüzde oldukça yaygın. Velaro trenleri İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, Rusya, Çin ve Türkiye’nin yanısıra son olarak Hollanda’da hizmet vermeye başladı.