Yıkamadan Bir Hafta Giyilebilecek İç Çamaşırı Yapıldı

organic basics iç çamaşırı

Evet yanlış okumadınız: Danimarka merkezli Organic Basics isimli girişim, yıkanmadan haftalarca giyilebilen iç çamaşırı üretmeyi başardı. İç çamaşırını geliştiren mühendisler, bunu gençleri tembelliğe yöneltmekten çok öte bir sebeple yaptıklarını dile getirdiler.

Haftalarca giyilebilen iç çamaşırının altında yatan gerçek ise oldukça basitti: Çevreyi kurtarmak. “Bizim ana amacımız sürdürülebilir moda. Geleneksel satın alma, giyme, yıkama ve yüksek fiyatlı iç çamaşırlarını çöpe atma döngüsü kaynak israfıdır. Bunun yanı sıra çevreye inanılmaz zararlıdır” diyen Organic Basic’in 27 yaşındaki CEO’su ve kurucu ortağı Mads Fibiger, yeni ürünleriyle bunun önüne geçmek istediklerini belirtti.

Yıkama ve kurutma işlemlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkileri çok uzun süredir bilinirken, Organic Basics gümüş kullanarak ürettiği yeni iç çamaşırlarıyla bütün dengeyi bozmak için harekete geçmişti. Keza Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin de suyu arıtmak için gümüş kullanmasının temelinde de benzer bir sebep yatırıyordu.

organic basics iç çamaşırı 2

Organics Basics tarafından üretilen iç çamaşırının içinde bulunan gümüşün, giysi içindeki bakterilerin ve kötü kokuların yüzde 99.99’luk kısmını yok etmek suretiyle eşyaların giyilebilirliğini en üst seviyeye çekmeyi başardığı dile getirildi. Mad Fibiger ise konuyu “Formülümüz işe yarıyor. İç çamaşırını yıkamadan çok uzun süre giyebilirsiniz. Böylece enerji ve su kaybını engelleyerek, paranızı ve zamanını kurtarabilirsiniz” şeklinde açıkladı.

İç çamaşırının yapımında sadece gümüş kullanmayan Organic Basics, gümüşün yanı sıra bütün malzemeleri geri dönüştürülebilir materyallerden seçerek, israfı sonuna kadar engellemeye çalışıyor ve böylece iç çamaşırları sebebiyle oluşabilecek bütün kirliliği en aza indirgemek için mücadele ediyor.