Yılın Gişe Rekortmeni Filmi Black Panther, 16 Dalda Oscar Adayı

Yılın Gişe Rekortmeni Filmi Black Panther, 16 Dalda Oscar Adayı

Marvel Studios, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin 91. Oscar Ödül Töreni'nde verilmesi beklenen “En Popüler Film” kategorisini askıya alma kararı sonrası, Black Panther’ın hangi kategorilerde yarışacağını açıkladı.

Ryan Coogler tarafından yönetilen Black Panther, yılın en çok izlenen filmleri arasında yer alıyor. Çoğunlukla siyahi oyunculardan oluşan bir oyuncu kadrosuna ve ABD’deki siyasi ve kültürel kargaşalara rağmen ana akım kitlelere hitap etmeyi başaran yapım, dünya çapında 1,344 milyar dolar gişe hasılatı elde ederek, Hollywood sinemasının yıllardır süregelen önyargılarını da yerle bir etmişti.

Black Panther Disney

Başrollerinde Chadwick Boseman, Michael B. Jordan ve Letitia Wright gibi başarılı isimlerin yer aldığı Black Panther, bir Marvel filmi olmanın ötesinde çok büyük anlamlar taşıyor. Peki, kırılmadık rekor bırakmayan film, aynı başarıyı Oscar’da da gösterebilir mi?

Oscar ödüllerini dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Black Panther gibi fantastik yapımların ödül alma şansını artırmak adına Şubat 2019'da düzenlenecek olan 91. Oscar Ödül Töreni'ne En İyi Popüler Film kategorisi eklemeyi planlıyordu. Ne var ki bu ayın başlarında yapılan açıklamada söz konusu karardan vazgeçildiği belirtildi. Haliyle bu kategoride ödül almasına kesin gözüyle bakılan Black Panther’ın Oscar’daki varlığı da tartışmaya açıldı.

Disney Black Panther Oscar Awards

Filmin En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ını kucaklamasına kesin gözüyle bakılıyor. Peki ya diğer kategoriler? Marvel’ın ana şirketi Disney, rekortmen yapımın  91. Oscar Ödül Töreni'nde yarışacağı kategorilerin tam listesini açıkladı. 

Black Panther, En İyi Film, En İyi Yönetmen (Ryan Coogler), En İyi Erkek Oyuncu (Chadwick Boseman), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Michael B. Jordan), En İyi Kadın Oyuncu (Letitia Wright, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Angela Bassett), En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Görüntü Yönetmeni (Rachel Morrison) ve En İyi Film Müziği (All the Stars) başta olmak üzere tam 16 farklı dalda Oscar’a uzanmak için mücadele edecek. 

Black Panther'ın hangi kategorilerde ödül kazanmasını bekliyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. 

YORUMLAR