Yoksa Google Twitter'ı Bu Sefer Gerçekten mi Satın Alıyor?

Yoksa Google Twitter'ı Bu Sefer Gerçekten mi Satın Alıyor?

Popüler sosyal medya platformu Twitter ile ilgili bir iddia, şirket hisselerinin aniden fırlamasına neden oldu. Almanya kaynaklı bir haber borsada Twitter hisselerinin artışına yol açtı. İddia'ya göre 5 Şubat itibarıyla Twitter'ın Google'a satışı gerçekleşebilir.

Almanya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haber, Google'ın Twitter'ı satın alacağı yolunda. Bu iddialar Twitter hissesinin yüzde 3,5 oranında değer kazanmasına yol açtı. Böyle bir durum ekonomistlerce şu şekilde değerlendiriliyor; Google Twitter'da büyük hissedar olacak. Google'ın Twitter hisseleri için ödeyeceği rakamın 40 milyar dolara kadar tırmanacağı da gelen haberler arasında. 

5 Şubat’ta mali bilançonun Twitter tarafından açıklanacak olması, bu ortaklık için Şubat sonrasında gelişmelerin yaşanabileceği yönünde yorumlanıyor. Ancak mali durumda düşük rakamlar çıkarsa, Google daha fazla hisseye talip olacak. 

Google'ın Twitter'ahissedar olacağı yönündeki iddialar 2009 yılında da gündeme gelmişti. O dönemde bu rakam 10 – 20 milyar dolar arasında değişiyordu. Daha önce de gündeme gelen bu tür iddiaların ilk kez bu kadar ciddi bir haber mecrasında yer alması, bu sefer satın almanın gerçekleşeceği yönünde bir algı yarattı. Ancak 5 Şubat'taki açıklamaların ardından durumun daha netleşeceği düşünülüyor. Google'ın böyle bir atak sonrasında internet dünyasında daha da güçlü olacak.

Öte yandan Google 2015 senesine yatırım yapmakla başlamıştı zaten; Google geçen hafta da uzay araçlarıyla tanınan SpaceX şirketine ortak olacağı açıklanmıştı. Google, uydu üzerinden internet hizmeti sağlayacak şirkete de 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Google Dokümanlarına Canlılık Geldi

Google'ın Çılgın Projeleri

Google, Rusya’dan Çekiliyor

YORUMLAR