Yoksul Ailelere Bedava İnternet Geliyor

Yoksul Ailelere Bedava İnternet Geliyor

Türkiye’de erişim fiyatlarının yüksekliği, interneti tanımama gibi nedenlerle internet erişimine sahip olmayan yoksul aileler tespit edilerek kotalı ve ücretsiz internet erişimi hizmeti sunulmasına hazırlanılıyor.Kalkınma Bakanlığı’nca hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na göre, internet erişiminin yaygınlaştırılması için bir dizi çalışma yapılacak. Bu çalışmalar tamamlanınca yoksul ailelere belirli kotalar ayrılacak ve internet erişimi sağlanacak.

Planda, çocukları eğitim göre aileler öncelikli olacaklar. Bu ailelere, kamu kaynakları kullanılarak belirli bir kotada internet erişim hizmeti sunulması planlanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçları, ücretlerinin yüksek olmasının internet erişimine sahip olamamanın başlıca nedeni olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye'de 2014 yılı itibarıyla yaklaşık 17 milyon hanenin yüzde 60,8'inde internet erişimi bulunuyor. Hedef bu oranı yüzde 80'lere kadar çıkarabilmek.

Yoksul ailelere internet erişiminin ücretsiz olarak sağlanmasıyla beraber, bireylerin bilgi toplumuna dönüşüm sürecine katılımının artacağı ve yoksulluğun nesiller arası aktarımının da böylelikle engelleneceği düşünülüyor.

Proje kapsamında, bilinçli ve yerinde internet kullanımını teşvik amacıyla, öğrencilerin ve ailelerin daha çok faydalanacağı sitelere daha yüksek bir kota uygulanacak. Öte yandan bu tip sitelerin kotasız olarak sunulması da gündemde.

internet.org Duyuru Videosu

Hangi İnternet Tarayıcısı Daha Hızlı?

Facebook Öğrencilere Ücretsiz İnternet Dağıtacak

Google'dan Güvenli İnternet Kullanım Önerileri

YORUMLAR