Yolcu Taşıyabilen İlk Drone CES 2016'da Tanıtıldı

Yolcu Taşıyabilen İlk Drone CES 2016'da Tanıtıldı

Çinli drone üreticisi Ehang, son dönemlerde popüler hale gelen drone'ları geliştirerek yolcu taşıyabilen bir drone üretmeyi başardı.

Çin menşeli dev drone üretici şirketlerinden olan Ehang, dünyanın ilk yolcu taşıyabilen drone'unu CES 2016 kapsamında görücüye çıkardı. Klasik insansız drone'lardan farklı tasarlanan bu drone Ehang 184 olarak adlandırılmış. Büyük bir kabin tasarımına sahip olan Ehang 184, tek kişiyi rahatça taşıyabiliyor. Elektrik ile çalışabilen bu drone 25 dakika kadar havada kalabiliyor.

 Ehang 184, yerden 3. bin 500 metre yüksekliğe çıkabiliyor. İçinde insan varken 100 km/h hız yapabilen drone otonom uçuş gerçekleştirecek. Yani sadece drone içinde bulunan yolcu uçuşun keyfini çıkaracak. İnsan taşımacılığı için kullanılması planlanan bu drone güvenlik özellikleriyle ön plana çıkartılıyor. 

Şirketin CFO'su Shang Hsiao, Ehang 184'ün 200 ila 300 bin dolar arasında bir fiyata sahip olacağını belirtiyor. Bugüne kadar 100'den fazla test uçusu yapan şirket hala testlerine Çin'de devam ediyor. Drone'un ne zaman piyasada olacağı ise henüz bilinmiyor.

Savaş Uçaklarına Benzeyen Drone CES 2016'da Görücüye Çıktı

Dünyanın Drone Destekli İlk Otomobili Rinspeed Etos Görücüye Çıktı

YORUMLAR