Yolcusunu Dövdüğü İddia Edilen UBER Şoförüne Dava Açıldı

Birgül E UBER

Türkiye’de yoğun şekilde UBER tartışmalarının yaşandığı günlerde ortaya çıkan bir video, herkesi şaşkınlığa uğratmıştı. İstanbul Sarıyer’den Atatürk Havalimanı’na gitmek için UBER aracına binen Birgül E. isimli vatandaş, şoför tarafından dövüldüğünü iddia ederek, kolluk kuvvetlerine başvurmuş ve şoför hakkında davacı olmuştu. Yapılan araştırmalardan sonra savcılık şoför hakkında yaralama, tehdit ve hakaret suçları kapsamında dava açılmasını istedi.

Kızıyla birlikte Atatürk Havalimanı’na gitmek için Sarıyer’den UBER aracına binen Birgül E, araç Basın Express yolunda 220 liralık yol ücretine itiraz etmeye başlamış ve şoförle kavga etmişti. Şoförün çektiği videoyla gündeme gelen olay sonrasında Birgül E.’nin darp edilmiş görüntüleri yayınlanmış ve yolcu şoförün kendisine saldırdığını iddia etmişti. UBER Türkiye ise iddiaları yalanlayarak, ismi belli olmayan şoför hakkında şirket içi soruşturma başlattıklarını duyurmuştu.

Yaşananlardan sonra mahkemeye başvuran Birgül E.’nin başvurusunu değerlendiren Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı dava açılmasına karar verdi. Açılan dosyada yaşanan olay şöyle anlatıldı: “Birgül E., kızı ile birlikte Sarıyer'den Atatürk Havalimanı'na girmek için Uber uygulamasından araç çağırdı. Şüpheli Uber şoförü Mikail Ü., Birgül E ve kızını Sarıyer'den aldı ve Atatürk Havalimanı'na doğru yola çıktılar. Bir süre sonra müşteki Birgül E. araç uygulama ekranında ücretin 220 lira olduğunu gördü. Kendisinin uygulamadan 100 lira olarak aracı çağırdığını beyan ederek duruma itiraz etti. Bunun üzerine Mikail Ü., ücretin kendisi tarafından belirlenmediğini beyan etti. Taraflar arasında tartışma çıktı. Bu esnada müşteki Birgül E., şüpheli şoföre yönelik hakaret ve tehdit içerir sözler söyledi. Bu duruma sinirlenen şoför Basın Ekspres yolu üzerinde aracını durdurdu ve Birgül E.'yi kollarından tutarak araçtan dışarı fırlattı. Birgül E. bu sırada yüzünü yol kenarındaki bariyerlere çarparak yaralandı. Ardından şüpheli şoförün müşterisi olan kadını yumruk ve tekmeyle darp ettiği iddia edildi. Şoför aynı zamanda bu esnada müşteki Birgül E.'ye yönelik hakaret ve tehdit içerikli sözler söyledi. Bu anlar müşteki kadın tarafından cep telefonu ile kayıt altına alındı. Şüpheli şoför tarafından Birgül E.'ye yaptıkları kızı ve o sırada oradan geçen bir taksi şoförü tarafından da doğrulandı.”

3 farklı suçtan dava açıldı

Olaydan sonra hastanede darp raporu alan Birgül E’nin vücudunda kırıklar olduğu tespit edilmiş ve yaralandığı kesinleşmişti. Sabah Gazetesi'nden Nazif Karaman'ın haberine göre; Şüpheli Uber şoförü Mikail Ü. hakkında 'Kasten yaralama', 'tehdit' ve 'hakaret' suçları kapsamında hapis cezası istendi. Şüpheli ilerleyen günlerde Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Mikail Ü. verdiği ifadede, "Basın Ekspres yolu havalimanı istikametinde bayan şahsın hakaretlerine dayanamayıp aracı sağa çektim. Bu şekilde yola devam edemeyeceğimi söyledim. Diğer bayan şahıs araçtan inerek taksi çağırdı. Birgül isimli şahıs da araçtan ineceği sırada ayağı takılarak yere düştü. Düştüğü anı görmedim. Bu sırada ticari taksi sürücüsü bana 'Uber misin?' diye sordu. Taksi sürücüsünden çekindiğim için araca binerek yola devam ettim" demişti.

Müşteki Birgül E. yaptığı açıklamada, "Kızım eğitim için yurtdışına gidecekti. İstinye'deki evimize Uber araç çağırdım. Mesafe ne kadar sürecek diye ve trafik durumuna bakmak için tekrar Uber sistemine girdim. Burada ücretin 220 lira olduğunu gördüm. Çok şaşırdım. Şoförden aracı durdurmasını istedim ve sistemi kapatmasını söyledim. Şoför de bana 'yola çıktıklarını, seyahati iptal edemeyeceğini' söyledi. Polis çağıracağımı söyledim. Polisi aradım, bulunduğumuz noktayı söyledim. Bana sert konuşmaya başladı. Havalimanı bağlantı yoluna girdiğimizde aracı sağa çekti. Şoför de polisi arayarak benden şikâyetçi oldu. Kızım arabadan indi, ben inmedim. Şoföre 'Ben inmeyeceğim, polis gelene kadar burada bekleyeceğim' dedim. Bu sırada Uber şoförü yanıma geldi, beni kolumdan tutup araçtan fırlattı. Ben yere düşüp yüzümü demir bariyerlere vurdum. Yerdeyken beni tekmeledi, üzerime bastı. Göğsüme tekme attı, ayağının izi çıktı. Yüzüm demire çarptığı için burnum kırıldı. Dudağım patladı, yüzüm kanlar içerisinde kaldı. Ben yerde kendime gelemeden Uber şoförü oradan kaçtı" şeklinde konuşmuştu.

 

YORUMLAR