Yolda Bulduğu USB Belleğin İçinden Gizli Belgeler Çıktı

USB bellek gizli dosyalar

Londra sokaklarında yürüdüğü sırada yerde USB bellek bulan bir kişi, içerisinde çokça dosya barındıran belleğin dünyanın en yoğun uçuş noktalarından bir tanesi olan Heathrow Havaalanı’nın tüm güvenlik bilgilerini içerdiğini fark etti.

USB belleği bulduktan sonra yakındaki bir kütüphaneye giderek, içerisinde neler olduğunu öğrenmeye çalışan ismi belirsiz kişi, kütüphanenin bilgisayarında gördüklerinin ardından uzun süreli bir şaşkınlığa kapıldı. Her gün milyonlarca kişinin kullandığı Londra’daki Heathrow Havalanı’na dair neredeyse bütün güvenlik bilgilerinin yer aldığı bellekte, havaalanın haritasından güvenlik noktalarına, videolardan gizli kalması gereken dosyalara kadar onlarca farklı bilgiye ulaştı.

Heathrow’a dair gizli bilgilerin yanı sıra İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in havaalanına geldiğinde kullanacağı rota ve güvenlik prosedürleri de USB bellek içerisinde yer alıyordu. Böylesine üst seviye bilgilere erişen kişi, yaşadığı olayı internet üzerinden paylaşırken, dosyaları ne yaptığıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Hikayenin yayılmasından sonra harekete geçen İngiltere polisi, USB belleğe ulaşan kişinin izini sürmeye başladıklarını duyurdu. Ultrason radar sisteminin detayları ve güvenlik görevlilerin devriye saatleri gibi ulaşılmaması gereken bilgilerin yer aldığı dosyaların deep web üzerinden satılabileceği de haberlerdeki ayrıntılarda yerini aldı.

YORUMLAR