Yonga Yerleştirilmiş Sentetik Organlar Hayvan Testlerine Son Verecek

Yonga Yerleştirilmiş Sentetik Organlar Hayvan Testlerine Son Verecek

Sentetik organlara yerleştirilen yongalar sayesinde, hayvanlar artık laboratuvar denekleri olmaktan kurtulacaklar. Herhangi bir ilacın organlar üzerinde yaratacağı etki ve yan etkiler, artık canlı denekler üzerinde yapılmayacak. 

Bilim adamları uzun zamandır sentetik organlar üzerinde çalışıyorlar. Bu organlar yeri geldiğinde hastalanmış canlı organlarla da değiştirilebiliyor ve başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Tıp alanında ilaç üretimi konusunda yeni bir atılım daha gerçekleştirildi. Artık sentetik organlara yongalar yerleştirilerek organların gerçek tepkileri artık saptanabiliyor. Böylelikle bir ilacı piyasaya sürmeden önce yan etkiler, faydaları, tepkime süresi bu organlara yerleştirilmiş yongalar sayesinde takip edilebilecek. Bu şu anlama geliyor; artık ne insanlar ne de hayvanlar üzerinde tıp deneyleri yapılmayacak.  

Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde insan ve hayvan deneklerin tıp dünyasının gelişimi adına sıkıntı çekmelerine gerek kalmayacak. Sentetik organlara yerleştirilen yongalar normal bir organın ilaca karşı verebileceği tepkilerin hepsini verebilecek. Böylelikle her hangi bir canlı kullanmadan testler gerçekleştirilecek.

Tıp alanında yapılan deneylerde her yıl on binlerce hayvan telef oluyor bu durum hayvan hakları kurum ve kuruluşlarını son derece rahatsız ediyordu.  Hayvan hayatına ve yaşam döngüsüne saygı gösterilmesi adına bu gelişmenin hem hayvan severleri hem de tıp dünyasını rahatlatacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Yaşayan Yemekler Gerçek Oldular!

Ailelerin Genetik Portreleri

Estetik Amaçlı İlginç Japon İcatları

YORUMLAR