Yörüngedeki En Küçük Uzay Gemisinden Sinyaller Alınıyor!

Yörüngedeki En Küçük Uzay Gemisinden Sinyaller Alınıyor!

Hemen hemen her şeyin minyatürünü yapan insanoğlu bu kez çalışan bir uzay aracının prototipini üretip uzaya fırlattı. Size serçe parmağı boyunda bir uzay aracının şu anda gezegenimizin yörüngesinde olduğunu söylesek ne dersiniz? 

Kulağa garip gelse de bu uydular artık uzayda dolaşıyor bile. Daha önce "küp uydu" adıyla üretilen ve neredeyse bir masa ebatında olan uydular şimdi kibrit kutusu kadar küçüldü. Geçtiğimiz aylarda uzay araçlarının yüksek harcamalarının önüne geçmek isteyen mühendisler ve bilim insanları, lazer yardımıyla daha hızlı ve zaman kazancı olan sistemler geliştirmeye koyulmuştu. Rus iş adamı ve aynı zamanda Facebook ortağı Yuri Milner’ın "Starshot" projesi faaliyete geçti. Dünyamıza en yakın yıldız sistemleri olan Alpha Centauri ve Proxima Centaur'a ışık hızının yüzde 20’siyle giden lazer yelkenli yıldız çipleri gönderiliyor.

Amerika merkezli uzay araştırmaları şirketi Breakthrough, tasarladığı 3,5 x 3,5 büyüklüğündeki "Sprites" adlı uzay aracının yörüngeye oturduğunu duyurdu. Güneş paneli, bilgisayar çipi, sensörler ve radyodan oluşan uzay aracı sadece 4 gram ağırlığında. Her biri sadece 10 dolara mal olan ufak çiplerden bilgi alışverişi sağlandı. Her şey yolunda giderse 2030’dan sonra Proxima Centauri’ye yılda 200-300 yıldız çipi göndermeye başlayacak. Bu yolla dünya dışı yaşam arayışlarının ve diğer bilimsel araştırmaların hız kazanması bekleniyor. 

Projenin müdürü ve eski NASA Ames Araştırma Merkezi direktörü Pete Worden, “Bunlar yıldızlar arası mesafelere göndereceğimiz sondaların ilk versiyonları” dedi.

Starshot projesine dair fikir sahibi olmanız için aşağıdaki animasyon filmine göz atabilirsiniz; 

Kızıl Gezegenin Küçük ve Hızlı Uydusu Phobos Görüntülendi

Toprak Kaymaları, Uydular Yardımıyla Önceden Tahmin Edilebilecek!

YORUMLAR