YouTube 8 Yaşını Doldurdu

YouTube 8 Yaşını Doldurdu

Popüler video paylaşım sitesi YouTube, Mayıs 2005'te ortaya çıktığında kendisi ile birlikte bazı rakipleri de yeni yeni bu alandaki yerlerini almaya başlamışlardı ancak YouTube'un Google Video servisini bile geride bırakmasının ardından Google, YouTube'u satın almıştı. Geçen bu sekiz sene boyunca elbette Google boş durmadı ve YouTube'u geliştirmesine aralıksız olarak devam etti. Bugünlerde YouTube'un pek ciddi bir rakibi yok ve daha uzun süre bu durum değişecek gibi görünmüyor.

Sekiz yaşını doldurduğunu resmi blogunda açıklayan YouTube, her bir dakikada servise 100 saatten daha fazla video yüklendiğini açıkladı ve her dakika 4 günden daha uzun video yüklenmesini sevinçle karşıladığını belirtti. Aynı zamanda video izlemek için her ay 1 milyardan fazla kişinin de YouTube'u ziyaret ettiğine değinildi.

Eski PayPal çalışanları Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim tarafından yaratılan YouTube'a yüklenen ilk videonun yıldönümü ise geçtiğimiz ay gerçekleşmişti ancak sitenin resmi açılışı 2005 Mayıs'ı olduğu için doğum günü bugün olarak kabul ediliyor.

YouTube'un sadece bireylerin değil aynı zamanda şirketlerin üzerinde de etkisi olduğu biliniyor. Özellikle pek çok markanın artık sadece reklam verme değil YouTube kanallarında ürün kullanımı, testler, viral videolar gibi çeşitli yollarla tanıtımlarını daha da güçlü hale getirdikleri, bu yöntemlerin kullanıcılar tarafından da oldukça benimsendiği görülebiliyor.

Hangouts'a SMS ve arama özellikleri de eklenecek

YORUMLAR