YouTube 8K – 360 Derece Videolar Yayınlamaya Başladı

YouTube 8K – 360 Derece Videolar Yayınlamaya Başladı

Biz daha evimize 4K TV alamamışken, YouTube, 8K videolar yayınlamaya başladı. YouTube 2K ve 4K videoları izleyicilerle paylaşırken yaşanan sorunlar böylece ikiye katlanmış oldu.

YouTube’un bazen abartmayı sevdiğini düşünmüşümdür. Son gelen haber çok da haksız olmadığımı ispatlar nitelikteydi. Dubai havaalanında hazırlanmış, uçakların gece iniş ve kalkışlarını konu alan bir video şu anda YouTube sayfalarında boy gösteriyor. Boy gösteriyorken derken son derece ciddiyim. Çünkü video 8K çözünürlükte ve 360 derece video tekniğiyle hazırlandığı için boyutları çok ağır.

Haliyle bizlerin bu videoyu seyretmesi donanım ve internet bağlantısı gibi küçük sorunlardan dolayı pek de mümkün değil. Aşağıdaki linkten ayarlar kısmından istediğiniz çözünürlüğe ayarlayarak seyredebileceğiniz video, 360 derece olarak hazırlanmış. Farenizi videonun üzerinde basılı tutarak havaalanını dolaşmanız ve manzaranızı değiştirmeniz mümkün. Ancak bunu 8K çözünürlükle yapmanız mümkün değil.

Bir time-lapse (zaman akışlı) video projesi olarak yüklenen videonun bana kalırsa 8K olmasından başka bir özelliği yok. 88 bin tek fotoğrafın bir araya getirilerek işlenmesinden oluşturulan bu video havaalanının 24 saatini gözler önüne seriyor.

YouTube 10 Yaşında!

YouTube Kanal Gruplama Özelliği Kalkıyor

YouTube Üzerinden 360 Derece Şenliği Başladı

YORUMLAR