YouTube'a Rakip Facebook Watch Duyuruldu

Geçtiğimiz yıl yalnızca ABD kullanıcıları için açılan ve bir yıldır test aşamasında olan Facebook Watch artık global pazarda. Temel hedefi YouTube ile yarışmak olan Facebook Watch'un 50 milyonu aşkın izleyicisi bulunduğu ifade ediliyor.

Spordan haberlere ve haberlerden eğlenceye kadar izleyebileceğiniz yeni videolar bulmanıza yardımcı olan Facebook Watch aynı zamanda izlediğiniz videolar ve Facebook hesabınızla ilişkili videoları da önerilen olarak sunuyor. Bu anlamda detaylı bir algoritmaya sahip olan uygulamanın kişiselleştirilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca takip ettiğiniz içerik oluşturucuları tarafından yüklenen videoları 'Watchlist' isimli bir alanda toplayacak olan Facebook, böylelikle her kullanıcısına özel abonelikler sunmuş oluyor. İzleme partisi ve Premier içerikler gibi özel videoları da barındıran Facebook Watch'un daha sonra izlemek üzere video kaydetmeyi de desteklediğini belirtmek gerekiyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan Facebooki içerik oluşturucularının Facebook üzerinde bir işletme kurmasını hedefliyorken “Facebook'un aktif, katılımcı bir topluluğu teşvik etmek ve izleyicilerin aradığı ve düzenli olarak paylaşım yapılan daha uzun içerikleri barındırmak, başarının anahtarıdır” ifadelerini kullandı. Ayrıca Facebook Watch'un ilk aşamada Türkiye'de kullanılamayacağını, tam olarak ne zaman geleceğinin de belli olmadığını hatırlatayım.

YORUMLAR