Youtube Aracılığıyla Dağıtılan Sahte Yazılımlara Dikkat

Office 2013 üretkenlik paketinin piyasaya sürülmesinin üzerinden henüz bir hafta bile geçmemiş olmasına rağmen bunu fırsat bilen siber suçlular, ücret ödemeden Office 2013'e sahip olmak isteyen kullanıcıların bilgisayarlarından yararlanabilmek için farklı

Youtube Aracılığıyla Dağıtılan Sahte Yazılımlara Dikkat

Office 2013 üretkenlik paketinin piyasaya sürülmesinin üzerinden henüz bir hafta bile geçmemiş olmasına rağmen bunu fırsat bilen siber suçlular, ücret ödemeden Office 2013'e sahip olmak isteyen kullanıcıların bilgisayarlarından yararlanabilmek için farklı yöntemler geliştirmeye başladılar bile.

Aslında temel olarak piyasaya çıkan tüm popüler ürünler için durum hep aynıdır. Windows 8 örneğinde de olduğu gibi birçok kullanıcı Office 2013 yazılımını lisans almadan ücretsiz olarak kullanabilmek için internet üzerinde aktivasyon kodu aramayı tercih ediyor.

Siber suçlular bu konu hakkında daha tecrübeli oldukları için Youtube üzerinde Office 2013 için lisans anahtarı yaratabildiğini söyledikleri yazılımlara ait sahte videoları kullanıcılara göstererek, kullanıcıları açıklama bölümündeki sahte indirme linklerine ve çevrimiçi anketlere yönlendiriyorlar.

Özellikle kullanıcılar kendilerine vaad edilen dosyayı indirebilmek için anketlerde sorulan sorulara cevap vermek zorunda kalıyorlar ve bu anketler sayesinde siber suçlular anket yayınlayan şirketler aracılığıyla para kazanıyorlar.

Benzer şekilde kullanıcılar bazen dosyayı kurabilmek için anti-virüs yazılımlarını devre dışı bırakmalarıyla ilgili bildirimler alıyorlar ve bunun sonucunda yükledikleri dosyalar nedeniyle Truva atı ve benzeri diğer zararlı yazılımlara mağruz kalabiliyorlar.

Bu noktada kullanıcılar Youtube üzerinde gördükleri bu tarz video altında bulunan açıklamalardaki bağlantılara güvenmemeleri gerektiğini unutmamalılar. Çünkü genel olarak aktivatör veya ürün anahtarı olduğu söylenen bağlantıların aslı yoktur.

Nexus 7 İncelemesi için Tıklayın!

YORUMLAR