YouTube Bütün Video Platformlarına Savaş Açtı

YouTube Bütün Video Platformlarına Savaş Açtı

Youtube, bu hafta içinde duyurduğu iki yeni özellikle bombayı patlattı. Bunlardan ilki televizyon dizileriyle alakalıyken, ikinci bomba ise canlı yayınlarla ilgili oldu.

Üzerinde video izleyebildiğimiz bütün platformlar arasındaki rekabet son gaz devam ediyor. Facebook'un yaptığı atılımlarla kendini öne çıkarmasının ardından, video işinin asıl üstadı Youtube da harekete geçti. Youtube'un kendisi üzerinden televizyon dizilerinin ya da filmlerin tamamının izlenebileceği bir bölüm oluşturacağını daha önce duymuştuk. Platform üzerinden bütün sezonlarını izleyebileceğimiz ilk dizinin ise Lionsgate'in yapımcığını üstlendiği dans-drama dizisi Step Up olacağı duyuruldu. Step Up duyurusunun yapıldığı gün Kurt Wilms, blog adresi üzerinden yakın zaman içerisinde Youtube mobil uygulaması üzerinden de canlı yayınlara geçebileceğimizi açıkladı. Böylece I. Youtube vs. Facebook, Netflix, Periscope savaşının da başlangıcı yapılmış oldu. 

Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen Youtube Red, aslında bu mücadelenin ilk adımı olmuştu. Video üreticilerinin ürünlerini ücretli olarak izleyenlere ulaştırmasını sağlayan bu platform, Amazon Prime, Netflix ve HuLu gibi platformların karşında atılan büyük bir adımdı. Youtube Red'in faaliyete geçmesinin ardından, büyük yapımların buraya taşınması amaçlanıyordu; ancak Scare Pewdiepie'dan öteye bir şey görememiştik. Boxoffice verilerinde 650 milyon dolarlık bir gelire ulaşan Step Up'ın Youtube'a gelmesiyle, işlerin bir nebze olsun değişmeye başladığı söylendi.

Mobil uygulamaya canlı yayın butonu gelmesi de Youtube için önemli gelişmelerden bir tanesi. Canlı yayınların büyük izleyici kitlelerine ulaştığı bu günlerde, Youtube uygulamasında böylesine bir özelliğin olmaması büyük eksiklik olarak gösteriliyordu. Bu özelliğin de uygulamaya eklenmesiyle birlikte, Youtube'un elinin çok daha güçleneceği aşikar. 

Samsung Yeni 360° Video Kanalıyla YouTube ve Facebook’a Rakip Olmak İstiyor

YouTube Mesajlaşma Özelliğini Duyurdu, Bundan Sonra YouTube'da Sohbet Edilebilecek

YouTube Canlı Televizyon Yayını İşine Girebilir

YORUMLAR