YouTube Çocuklar Konusunda Hassas Olmadığı İçin Ceza Ödeyecek

Dünyanın en büyük video platformlarından bir tanesi olarak bilinen YouTube son dönemlerde pek iyi şeylerle anılmıyor. Özellikle de çocuklar konusunda hiç hassas olmadığı gibi bazı suçlamalarla karşı karşıya kalabiliyor. İşte haberimizin detayları.

Çocuklara yönelik videolara yerleştilen reklamlar da dahil olmak üzere bütün YouTube ekipmanları sıkı takip altına alındı. Son dönemlerde herkesten çok sık duyduğumuz YouTube platformunun çocukları önemsemediği ile ilgili görüşler iyice sesini yükseltmeye başladı.

YouTube büyük cezalar ödeyebilir

Politico tarafından bildirildiği üzere Cuma günü Federal Ticaret Komisyonu, YouTube ile ilgili önemli bir karar aldı. Bu karara göre bundan sonra yapılacak olan ihlallerde 200 milyon dolardan fazla bir ceza kesilecek.

Google ve YouTube kullanıcıları büyük şirketlere kesilen cezaları yeterli bulmuyor. Bu nedenle çeşitli devlet kuruluşları büyük şirketlere devasa cezalar kesmenin son derece caydırıcı olduğunu düşünüyor. Yakın bir zaman içerisinde muhtemelen hem Google hem de YouTube için büyük cezaların kesileceği günler yaklaşıyor diyebiliriz.

FTC, birçok kişi tarafından işte tam da ceza miktarı konusunda sert bir dille eleştiri aldı. Facebook şirketine Cambridge analytica skandalı nedeniyle kesilen 5 milyar dolar yine aynı şekilde az bulunmuştu. Facebook kuruluşunun 55 milyar dolar gibi bir kar elde etmiş olması cezanın az görülmesine neden oldu. Peki sizce de büyük şirketlere verilen cezalar gerçekten de düşük mü kalıyor? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.