YouTube Çocukları Zararlı İçeriklerden Koruyamıyor!

YouTube Çocukları Zararlı İçeriklerden Koruyamıyor!

YouTube'un çocukların güvenliği için devreye soktuğu şikayet mekanizmasının aslında etkili bir şekilde çalışmıyor olduğu ortaya çıktı. BBC'ye demeç veren gönüllü denetçiler, YouTube'un çocukların güvenliğini korumada son derece yetersiz kaldığını raporladılar.

BBC'nin haberine göre; YouTube zararlı içerik rapor ve ihbar mekanizması çok yavaş işliyor (hatta neredeyse işlemiyor). Haber, YouTube'un çocuklar için olumsuz olabilecek videoların yayınlanmamasını kontrol eden Trusted Flaggers (Güvenilir Şikayetçiler) adındaki ekibi, kanalın oldukça hatırı sayılır sayıdaki uyarı raporlarına aylardır cevap vermediğini işaret ediyorlar.

Söz konusu kontrol grubu, sadece Aralık ayında şirkete 9 bin adet şikayette bulunduğunu, ancak bunların hiçbirine şirket tarafından herhangi bir yanıt verilmediğini söylüyor. Bunun yanı sıra, denetçiler sıradan biri olarak da şirketin şikayet mekanizmasını denemiş olduklarını ve yüzlerce şikayete 2 aydır şirketin cevap vermediğini de dile getiriyorlar.

Şikâyetlerin çoğu zararlı videolardan ziyade, kontrolsüz ve ahlak dışı yorum ve kullanıcı tepkilerini kapsıyor. Hatta bazı yorumların "çocuklardan kıyafetlerini çıkarmaları, vücutları hakkında konuşmaları" istenebiliyor. YouTube'un para vermediği bu gönüllüler gurubu, bir program aracılığıyla tehlikeli içerik barındıran videoları, yorumları ve hesapları saptayarak şirkete şikayet ediyor. Ancak şirketin tepkisi aylar sürebiliyor.

YouTube, Nefret Dolu ve Saldırgan Videolarda Reklam Göstermeyecek

YouTube'da Yayınlanan Çocuk Çizgi Filmleri Rahatsız Edici Bulunuyor

YORUMLAR