YouTube, Çocukların Bilgilerini Yasa Dışı Olarak Topluyor

YouTube, Çocukların Verilerini Yasa Dışı Olarak Topluyor

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, Facebook'un gizlilik skandalına benzer bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Çocuk koruma grupları tarafından yapılan şikayete göre YouTube, 13 yaş altındaki çocukların kişisel bilgilerini yasa dışı bir şekilde topluyor. 

Cambridge Analytica skandalı sonrası sosyal medya platformlarının kullanıcı verilerine ilişkin yaklaşımları bir kez daha tartışmaya açılmıştı. 

İnternet dünyasını derinden sarsan bu olayın artçıları devam ederken, çocuk haklarını koruyan sivil toplum örgütlerinin YouTube hakkında yaptığı şikayet, şu sıralar gündemi bir hayli meşgul ediyor.

23 kurumdan oluşan bir grup, video paylaşım sitesinin sahibi Google'ın, yasalara aykırı bir şekilde 13 yaş altındaki çocukların telefon numaraları ve lokasyon gibi kişisel bilgilerini topladığını iddia etti. Mevcut yasaların, 13 yaşından küçük çocukların ebeveyinlerinin rızası olmadıkça bilgilerinin toplanmasını yasaklıyor. 

Çocukları koruyan yasaların Google tarafından ihlal edildiğini ifade eden çocuk hakları savunucuları, internet devinin topladığı verilerle çocuklara yönelik reklamlar yaptığını söylüyor. Hatta Google'ın çocukları farklı internet siteleri aracılığıyla izlediği de iddialar arasında.

ABD'de 6 ila 12 yaş arasındaki çocukların yüzde 80'inden fazlası YouTube'u etkin bir şekilde kullanıyor. YouTube'un çocuklar arasında en popüler online platform olduğunun altını çizen sivil toplum örgütleri, Google'ın ebeveyinlere karşı büyük bir sorumluluk taşıdığını vurguluyor.

Hakkındaki şikayetlerle ilgili bir açıklama yapan şirket, "Çocukları ve ailelerini korumak her zaman bizim için öncelikli olmuştur. Şikayeti dikkatli bir şekilde okuyacağız ve platformu iyileştirmek için neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz. YouTube çocuklar için uygun olmadığından, spesifik olarak sadece çocuklar için tasarlanmış 'YouTube Kids' uygulamasını yaptık. Uygulamadaki eksik yerleri belirlemek adına yürüttüğümüz çalışmalar devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.