YouTube, Facebook ve Twitter'a Erişim Engelleniyor mu?

YouTube, Facebook ve Twitter'a Erişim Engelleniyor mu?

Türkiye bugün saat 12’den beri Twitter, Facebook ve YouTube’a erişemiyor. Kaynaklar oldukça farklı haberler geçiyorlar. Durum henüz bir açıklığa kavuşmadı ancak erişim bölgesel olarak kopmuş görünüyor.

Erişim Sağlayıcılar Birliği Başkanı (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı'ndan bu yönde bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti.

ESB'nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgilere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyaya bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor. Geçen yıl yine 20 Mart ve 27 Mart tarihlerinde engellenen Twitter ve YouTube, bahar aylarına yine kapalı olarak mı giriyor sorusu akıllarda canlanıyor.

Mobil cihazlarla internet bağlantısı sağlayanlar henüz bu sorunu yaşamazken, Türkiye’de yaygın kullanılan iki ADSL operatörüden ise sosyal paylaşım sitelerine girilemiyor. İnternet kullanıcıları yaşanan kesintiyi diğer siteler üzerinden birbiriyle paylaştı. Bu sitelere VPN, proxy ve DSN değiştirme yöntemleri ile girilebildiği öğrenildi.

Belirsizlik devam ediyor...

Cep bağlantılarında henüz bir sıkıntı görülmüyor. Android ve iOS için servislerin uygulamalarını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

ZenMate Nedir, Nasıl Kullanılır?

iPhone ve iPad'de DNS Değiştirme

Windows Phone VPN Ayarları Nasıl Yapılır?

Engelli Sitelere Giriş Programları

Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

YORUMLAR