YouTube, Hackerların Saldırısına Uğradı

YouTube Hackerların Saldırısına Uğradı

Siber korsanlar, YouTube'u hackledi ve dünyanın en çok izlenen videosu 'Despacito'nun yanı sıra Drake, Katy Perry, Shakira, Taylor Swift ve Selena Gomez gibi daha birçok ünlü ismin video kliplerini YouTube'dan sildi. 

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu, hackerların saldırısıyla neye uğradını şaşırdı. Luis Fonsi ve Daddy Yankee ikilisinin 5 milyar izlenmeyi geçerek rekor kıran Despacito şarkısı da hackerların gazabından kurtulamadı.

Despacito videosunun öne çıkan görselini değiştirerek Netflix dizisi La Casa de Papel’den bir fotoğrafı koyan hackerlar, video açıklamalarını da takma adları olan Prosox ve Kuroi'sh olarak değiştirdi. 

'Despacito'nun yanı sıra Drake, Katy Perry, Shakira, Taylor Swift ve Selena Gomez gibi daha birçok ünlü ismin video kliplerini etkileyen hack olayı, genellikle Vevo hesaplarında yaşandı. Dolayısıyla saldırının kaynağının Youtube mu yoksa Vevo mu olduğu henüz bilinmiyor. 

Hackerların, videoları komut dizisi kullanarak hacklediklerini söylemelerine rağmen, bu olayın, YouTube'un kendisinde bulunan bir güvenlik açığından ziyade, Vevo'nun YouTube hesabından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Fakat nedeni ne olursa olsun oldukça endişe verici bir durum olduğunu söylemeden geçmeyelim. Zira birisinin ya da bir grubun, platformdaki çok sayıda videoyu değiştirmesi kötü sonuçları beraberinde getirebilir.

Google, olay hakkındaki araştırmaların devam ettiğini ve problemin en kısa zamanda çözüleceğini ifade etti.

YORUMLAR