YouTube, iOS Uygulamasında Resim İçinde Resim (PiP) Özelliğini Test Etmeye Başladı

iOS 14 ile iPhone'lara da gelen resim içinde resim özelliği, güncelleme ile YouTube iOS uygulamasında da kullanılabilir olacak.

Resim içinde Resim (PiP), iOS 9’dan beri iPad kullanıcıları için mevcut. Apple, bu yıl iOS 14 güncellemesi ile özelliği iPhone kullanıcılarına da sundu. Ancak YouTube, kullanıcıların diğer uygulamaları kullanırken video izlemelerine olanak tanıyan Resim içinde Resim özelliğini şimdiye kadar desteklemedi. YouTube, iOS uygulamasında özelliği test etmeye başladı.

YouTube iOS Resim içinde Resim Özelliği Test Ediliyor

Twitter’daki bazı paylaşımlara göre, Resim içinde Resim (RiR), iOS için YouTube uygulamasının son sürümüyle bazı kullanıcılara yavaş yavaş sunulmaya başladı. Özelliğin yalnızca birkaç videoyla çalıştığı söyleniyor. 9to5Mac de özelliğin gerçekten de küçük bir kullanıcı grubu tarafından test edildiğini doğruladı. Resim içinde Resim özelliği etkinleştirildikten sonra destekleyen diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi çalışıyor. Videoyu oynatmaya başlayabilir ve ardından uygulamayı kapatarak daha küçük bir pencerede izlemeye devam edebilirsiniz. Video, iOS ana ekranında veya kullandığınız başka bir uygulamada oynatılmaya devam ediyor. Aşağıda resim içinde resim özelliğinin iPad’de nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

Maalesef YouTube, iOS’te arka planda video oynatmayı YouTube Premium aboneleriyle sınırlıyor, bu resim içinde resim özelliğinin premium YouTube özellikleri için ödeme yapan kullanıcılarla sınırlı olduğu anlamına geliyor. YouTube Premium, Türkiye’de aylık 16.99 TL ancak YouTube iOS uygulaması üzerinden abone olursanız yüzde 30 App Store komisyonu nedeniyle 21.99 TL ödüyorsunuz.

Google, YouTube iOS uygulamasında resim içinde resim özelliğini tüm kullanıcılara ne zaman açacağını söylemedi. YouTube Premium abonesi olmadan da Safari tarayıcı üzerinden bu özelliği ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Apple, bu yıl Google’ın VP9 codec’ini işletim sistemlerine ekleme kararı aldığından beri iOS 14, iPadOS 14 ve tvOS 14 çalıştıran cihazlara sahip kullanıcıların YouTube uygulamasında ilk kez 4K HDR videoları izleyebileceğini belirtmekte fayda var.

YORUMLAR