YouTube Kids'in Ebeveyn Kontrolü Artırılıyor

Üç yıl önce YouTube tarafından küçük yaştaki izleyiciler için sunulan ve zararsız içerikleri ön plana çıkaran YouTube Kids'e önemli bir güncelleme geliyor. Bundan böyle ebeveynler çocuklarının izleyecekleri kanalları ve videoları seçebilecek, YouTube algoritmasındaki önerilenleri kaldırabilecekler.

Son zamanlarda yapay zeka algoritmasında sorunlar yaşayan ve YouTube Kids'te hiç olmadık içerikler öneren uygulamaya güncelleme geliyor. Özellikle ebeveyn kontrolünün artacağı yeni güncellemeyle birlikte konu konu ayrılmış koleksiyonlar oluşturulacak. Aileler bu koleksiyonlardan istediklerini seçip çocuklarının seçilen konudaki videoları izlemelerine olanak sağlayacaklar. Ancak ebeveyn daha fazla kontrol isterse, her video ve kanalı özel olarak seçmelerine olanak sağlayacak bir özellik de kullanıma sunulacak.

Ayrıca YouTube Kids'teki arama sistemi de yenilenecek. İsteğe bağlı olarak kapatılabilen arama çubuğu, dünyadaki çocukların izledikleri ve yaptıkları aramalarla kısıtlı tutulacak. Yani YouTube Kids kullanan çocuklar yalnızca kalıplaşmış aramaları kullanabilecek ve YouTube üzerinden farklı içeriklere erişmek çok daha kolay bir hal alacak.

Kısacası YouTube Kids için üç farklı ebeveyn kontrol özelliği üzerinde çalışan YouTube'un bu yılın sonuna kadar bu özellikleri sunacağı dile getiriliyor. Bakalım yeni özellikler YouTube Kids platformunu nasıl bir ortam haline getirecek, göreceğiz.