YouTube, Makale Satışı Yapan Yüzlerce Videoyu Kaldırdı

YouTube, Makale Satışı Yapan Yüzlerce Videoyu Kaldırdı

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, öğrencilere makale satışı yapan videoları kaldırdı.

Geçtiğimiz hafta BBC, 250'den fazla YouTube kanalının EduBirdie adlı Ukraynalı bir şirketin desteğiyle öğrencilere makale sattığını ortaya çıkarmıştı.

Çarpıcı araştırmaya göre, yüzlerce sayıdaki kanal, izleyicilerine sınıflarını geçmenin kolay ve ucuz bir yolu olduğunu söyleyen reklamlar yayınladı. Söz konusu videoların 700 milyondan fazla izlendiğini belirleyen BBC, YouTube'u harekete geçirdi.

YouTube makale satan videoları kaldırdı

Yayınlanan rapor sonrasında bir açıklama yapan YouTube, reklam politikalarına uymayan bu videoların en kısa zamanda tespit edileceğini ve kaldırılacağını belirmişti. Beklenen adımı atan ABD'li şirket, makale satan ve ödev yapımına ilişkin hileler anlatan videoları kaldırdı.

BBC, makalelerin satılmasının yasa dışı olmadığını, ancak içerik oluşturucuların videolarında ücretli reklamların olabileceği ve YouTube’un bu reklamlar için kanal sahiplerine ödeme yapması gerektiği için, videoların platformun reklam politikalarıyla uyumlu olması gerektiğini belirtti.

YouTube'un içerik politikalarında bulunan "Akademik Yardımlar" bölümünü net bir şekilde ihlal eden videolar, çok ciddi bir ekonominin varlığına da işaret ediyor. Araştırmacılar, son 10 yılda hayalet yazarlık adı altında bir endüstrinin türediğini söylerken, birçok lise, üniversite ve yüksek lisans öğrencisinin bu yönteme başvurduğunu dile getiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda üç aylık denetim raporunu açıklayan YouTube, 2017 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 8,3 milyon videonun topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle silindiğini belirtmişti.