Popüler Youtube Mp3 Dönüştürme Sitesi Kapatıldı

YouTube şarkı indirme denilince akla gelen ilk isimlerden olan youtube-mp3.org sitesi yapılan telif hakkı ihlali başvuruları sonucu resmi olarak kapatıldı.

Popüler Youtube Mp3 Dönüştürme Sitesi Kapatıldı

YouTube şarkı indirme denilince akla gelen ilk isimlerden olan youtube-mp3.org sitesi yapılan telif hakkı ihlali başvuruları sonucu resmi olarak kapatıldı. Dünyanın en yaygın olarak kullanılan YouTube MP3 indirme servisinin sitesi halen açık olsa da site üzerinde herhangi bir YouTube videosunu MP3 olarak indirmeye çalıştığınızda işlem yürütülmüyor ve sitenin bakımda olduğu mesajı veriliyor. Bu durumun sebebi de sitenin faaliyetlerinin durdurulmuş olması.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz sene ünlü plak şirketlerinin bir araya gelerek youtube-mp3.org sitesine karşı dava açmaya hazırlandığını sizlerle paylaşmıştık. Plak şirketleri, youtube-mp3.org'nin faaliyetlerinin milyonlarca dolarlık telif hakkı ihlaline sebep olduğunu öne sürüyorlardı. Mahkemeye yapılan başvurunun üzerinden 1 yıl geçmesinin ardından youtube-mp3.org ile davacı plak şirketleri, mahkeme sonucunu beklemeden anlaşmaya vardılar. Anlaşmaya göre youtube-mp3.org'nin kapatılmasının yanısıra alan adına el konuldu ve sitenin geliştiricileri, plak şirketlerine belirtilmeyen bir miktarda ödeme yapmakla yükümlü kılındı. Bütün bu maddelere ek olarak site geliştiricileri benzer bir site geliştirmek, tasarlamak, satışını yapmak veya işletmekten men edildi.

youtube-mp3.org'nin yapılan telif hakkı ihlali başvuruları karşısında bu kadar uzun süre dayanmış olması ilginç bir durum. İnternet üzerinde youtube-mp3.org benzeri yüzlerce site yer alıyor; fakat youtube-mp3.org'nin bu siteler arasında en popüleri olması dikkatleri üzerine çekmesine sebep olmuştu. youtube-mp3.org Alexa verilerine göre bir dönem internetin en popüler 400 internet sitesi arasında yer almıştı. youtube-mp3.org'nin sebep olduğu zararın korsan şarkı paylaşımından da büyük olduğu söyleniyor.

YouTube'un Tasarımı ve Logosu Değişti, Sürpriz Özellikler Geldi

YORUMLAR