YouTube, Nefret Dolu ve Saldırgan Videolarda Reklam Göstermeyecek

YouTube, Nefret Dolu ve Saldırgan Videolarda Reklam Göstermeyecek

YouTube, içerik oluşturucu sözleşmesinde yaptığı değişiklikle birlikte, içerisinde nefret söylemleri bulunan ve saldırgan içerikler barındıran videolara reklam vermeyeceğini açıkladı.

Youtube açıklamasında; "ırk, etnik köken, milliyet, din, engellilik, yaş, kıdem durumu, cinsel tercih, cinsel kimlik veya başka özelliklere göre ayrımcılığı teşvik eden, bir bireyi veya insanları aşağılayan ve nefret dolu içeriklere ve salgırgan ögelere sahip olan videolarda artık reklam gösterilmeyecektir. Dolayısıyla bu tür videolardan gelir elde etmek de mümkün olmayacaktır." dedi. Ayrıca aile içi eğlence videolarında yer alan karakterlerin şiddet yanlısı, cinsel ayrımcı ya da aşağılık yönlerinin bulunması da videonun engellenmesine sebep olabilecek etkenlerden bir tanesi olarak gösterildi.  

Halihazırda onlarca sansür suçlamasıyla karşı karşıya kalan YouTube'un, şimdilik bu tarz videoları tamamen ortadan kaldırması da çok mümkün görünmüyor. Yine de bu videoların artık üreticilerine para kazandırmamaları bile, sayılarında azalma olmasına yetecek. Üstelik, daha önce ırkçı söylemlerle viral haline gelmiş birçok videonun, üreticisine büyük paralar kazandırdığı da düşünülürse, böyle fikirleri yaymaya çalışanların, para kazanmasını engellemek adına da önemli bir adım atıldığı söylenebilir. 

YouTube'un bu kararı almasında bir süre önce büyük şirketlerle yaşadığı devasa reklam krizinin de etkili olduğu söyleniyor. Times dergisinin Mart ayında yayınladığı bir raporda, birçok kötü içeriğe sahip videonun önünde Audi, Loreal gibi büyük şirketlerin reklamlarının yer aldığını belirtmişti. Bu raporun yayınlanmasının ardından büyük şirketlerden bazıları, YouTube'a reklam vermekten vazgeçtiklerini açıklamışlardı. 

Yeni İnternet Dizimiz Görünen Adam YouTube'da!

YouTube, Mobil Canlı Yayın Protokolünü Değiştirdi

YouTube'da Yayınlanan Çocuk Çizgi Filmleri Rahatsız Edici Bulunuyor

YORUMLAR