YouTube, Otomatik Alt Yazılara Altı Avrupa Dili Daha Ekledi

YouTube, Otomatik Alt Yazılara Altı Avrupa Dili Daha Ekledi

Dün YouTube blogunda yayınlanan yazıda, videolarda kullanılan alt yazılara yeni dillerde alt yazıların eklendiği duyuruldu.

Yazılım Mühendisi Hoang Nguyen, tarafından yazılan blog yazısında şu bilgilendirmeler yapıldı: “Alt yazılar herkes için çok önemli; özellikle duyma özürlüler ve duyma zorluğu yaşayanlar için olduğu kadar kendi konuştuğu dilde olmayan videoları görüntüleyenler için de önemli. Şimdi onlar YouTube videolarını izleyebilirler. Herhangi bir videoda sadece kapalı olan alt yazılar simgesine tıklayın ve nasıl çalıştığını görün. 

2009 yılında İngilizce dilinde otomatik olarak “alt yazı oluşturma” özelliğini görmüştünüz. O zamandan bu yana videolara Japonca, Korece ve İspanyolca dillerinde alt yazı özellikleri eklendi. Bugün ayrı dilleri konuşan yüz milyonlarca insan için, altı farklı dilde daha alt yazı özelliği ekliyoruz ki bunlar, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Portekizce, Rusça ve Flemenkçe

10 dilde otomatik alt yazı eklemenin önemli bir adım olduğunu ve çok uzun süren videolar için geliştiricilerin alt yazı ekleme çalışmalarını sürdürdüğünü belirten blog yazısı şöyle son buluyor: “Şu anda sitede hem insanlar tarafından eklenen hem de otomatik olarak eklenen alt yazıları içeren 200 milyon video mevcut. YouTube’un herkesçe erişilen bir site olması için, bunların yenilerini eklemeyi sürdüreceğiz.”

YouTube videolarını izlerken alt yazıları nasıl görüntüleyeceğinizi öğrenmek için "YouTube Videolarında Alt Yazıları Nasıl Görüntülersiniz?" başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

YORUMLAR