YouTube, Politikalarını İhlal Eden 7,8 Milyon Videoyu Kaldırdı

YouTube, Politikalarını İhlal Eden 7,8 Milyon Videoyu Kaldırdı

Popüler video paylaşım platformu YouTube, üç aylık denetim raporunu yayınladı. Buna göre şirket, 2018 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında toplam 7,8 milyon videoyu topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdı.

YouTube, cinsellik, nefret söylemi ve hedef gösterici içeriklerle mücadelesine kararlılıkla devam ediyor. ABD’li şirket, yayınladığı üç aylık denetim raporunda 7,8 milyon videonun kaldırıldığını açıkladı. Ayrıca, yaklaşık 1,7 milyon kanal ve 224 milyonun üzerinde yorum da topluluk politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle silindi. Böylece 2018'in 3. çeyreğinde toplam 50,2 milyon video, kanal düzeyinde askıya alma nedeniyle kaldırılmış oldu.

Sorunlu içerikleri tespit etmek için daha gelişmiş bir makine öğrenimi teknolojisi kullanmaya başladıklarını belirten YouTube, “Akıllı algılama teknolojimizin ve yüksek eğitimli ekiplerimizin birleşimi, platformu daha güvenli bir yer haline getirme kararlılığımızı güçlendirdi” dedi.

YouTube, topluluk kurallarının ihlal edildiği şüphesiyle dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar ve Güvenilir İşaretleyicilerden bildirimler alıyor. Aşağıdaki listede, şirketin en çok şikayet aldığı ülkeleri görebilirsiniz.

En fazla video şikayet eden ilk 10 ülke:

  1. Hindistan
  2. Amerika Birleşik Devletleri
  3. Brezilya
  4. Birleşik Krallık
  5. Meksika
  6. Rusya
  7. Endonezya
  8. Güney Kore
  9. Türkiye
  10. Vietnam

Kaldırılan 7.8 milyondan fazla videonun yüzde 81’i yapay zeka algoritmaları tarafından tespit edildi. Daha sonra sorunlu içerikler sayfa moderatörlerince incelenerek silindi. YouTube, algoritma tarafından belirlenen videolardan yüzde 74,5'inin tek bir görüntülenme dahi almadan kaldırıldığını açıkladı.

Rapora göre, kaldırılan videoların dörtte üçü spamken, yüzde 10’u ise çocuk güvenliğini riske atan türden videolardı. Buna ek olarak, söz konusu videoların yalnızca yüzde 0,4’ü şiddet yanlısı aşırıcılığı destekleyen içerikler barındırıyordu. 

YouTube, silinen 1,7 milyon kanaldan yüzde 79,6'sının spam, dolandırıcılık ve kullanıcıları yanıltma, yüzde 12,6’sının çıplaklık ve müstehcen içerik ve yüzde 4,5’inin ise çocuk güvenliği sebebiyle kaldırıldığını açıkladı. 

YouTube'un yayınladığı Şeffaflık Raporu'na buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.