YouTube, Türkiye ve Dünyadaki En Popüler Oyunları Listeledi

YouTube, Türkiye ve Dünyadaki En Popüler Oyunları Listeledi

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan video paylaşma servisi YouTube dünya çapındaki oyun videoları izleme alışkanlıklarıyla ilgili ilginç istatistikler yayınladı. Hatırlanacağı üzere YouTube bir süre önce oyunculara özel video bölümü YouTube Gaming'i kullanıma açmıştı. YouTube Gaming üzerinden milyonlarca oyun sever beğendikleri oyunlarla ilgili video incelemelere, fragmanlara ve oynanış videolarına erişebiliyorlar. Peki bu kullanıcılar hangi içeriklere daha çok ilgi gösteriyorlar? İşte yeni yayınlanan istatistikler bize ülkesel bazda hangi oyunların daha çok ilgi gördüğünü gösteriyor. 

YouTube tarafından yayınlanan bu resmi verilerde Türkiye'de en popüler oyunlar da yer almakta. Yayınlanan istatistiklerin elde edilebilmesi için veri toplarken izleyici sayısının yanısıra video izleme süresine de dikkat edilmiş. İstatistikler aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dünya üzerinde en çok oyun videosu seyredilen 25 ülkeyi kapsıyor. Bu ülkeler Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Almanya, Fransa, İngiltere, Endonezya, Hindistan, Japonya, Meksika, Malezya, Hollanda, Filipinler, Polonya, Romanya, Rusya, İsveç, Singapur, Tayland, Türkiye, Tayvan, Ukrayna, Amerika ve Vietnam:

Grafik tabloda yeşil ile işaretlenmiş oyunlar o ülkede ilgi gören oyunlar demek. Beyaz ile işaretlenmiş oyunlar ise ilgi görmeyen oyunlar.

YouTube'un verdiği verilere göre Türkiye'de en çok ilgi gören oyunlar GTA 5 ve Minecraft. Bu durum sadece Türkiye'ye özel bir durum değil, İstatistiklerin alındığı bütün 25 ülkede ilk iki sırada GTA 5 yer alıyor. Bu iki oyundan Minecraft ise birçok ülkede en çok seyredilen videolara sahip. Sadece Vietnam ve Tayland'da Minecraft 2. sıraya düşüyor.

GTA 5 ve Minecraft'tan sonra en yaygın olarak seyredilen oyun videoları Pokemon GO ve Five Nights at Freddy's adlı oyunlara ait. Pokemon GO sadece Rusya'da diğer ülkeler kadar popüler değil. Five Nights at Freddy's ise Japonya ve Tayvan'da popüler değil.

YouTube, ülkelerin özel olarak ilgi gösterdiği, yani ülkelere has olan oyunları da listelemiş:

Görüldüğü gibi Kuzey Amerika'da Amerikan futbolunun büyük ilgi görmesine bağlı olarak Madden NFL '16 videoları çok seyrediliyor. Rusya'da da bu coğrafyanın tarihinde önemli bir yere sahip olan Çernobil felaketini konu alan STALKER oyunu özel ilgi görüyor. Ülkelerde bir hayli farklı oyunların beğenildiğini belirtmekte fayda var.

Türkiye YouTube Kullanıcı Profili Araştırması 2016 Verileri

Mafia 3 İncelemesi

YORUMLAR