YouTube'un Aylık İzleyici Sayısı 1,8 Milyara Ulaştı

youtube izleyici sayısı

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube, her ay 1,8 milyar kayıtlı kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. 

Z kuşağının yeni Hollywood'u olan YouTube, hem izleyicilere hem de içerik üreticilerine müthiş bir ekosistem sunuyor. Keza YouTube'un yanında, Netflix gibi çevimiçi yayın platformları da, insanların izleme alışkanlıklarını kökünden değiştirdiği gibi, televizyon ve sinemanın kültürel evriminde katalizör görevi görüyor.

New York'ta düzenlenen 'Brandcast' etkinliğinde konuşan YouTube CEO'su Susan Wojcicki, platformun işleyişi ile ilgili birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

YouTube CEO'su

"Benim ve YouTube'da çalışan herkesin, nasıl büyüdüğümüz noktasında çok büyük bir sorumluluğu var" diyen Wojcicki, YouTube gibi herkese açık platformların nasıl çalıştığını gösteren bir modelin olmadığını; ancak attıkları adımlara her zaman çok dikkat ettiklerini belirtti.

YouTube CEO'su, 2005 yılından bu yana hayatımızda olan ve her geçen gün daha da büyüyen platormda, aylık 1,8 milyar izleyicinin video izlediğini söyledi. Bu sayıya yalnızca kayıtlı kullanıcıların dahil olduğunu ifade eden Wojcicki, geçtiğimiz yılın aynı döneminde izlenme sayılarının 1,5 milyar olduğunu açıkladı. 

Wojcicki, sunumu sırasında bazı dikkat çekici istatistikler de paylaştı. Bunlar arasında; Luis Fonsi ve Daddy Yankee ikilisinin 5 milyardan fazla izlenen Despacito şarkısı ve Beyonce'nin Coachella'da 41 milyon kişi tarafından canlı izlenen şovu yer alıyor.

YouTube, reklamverenlerin ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik bir yıldan uzun bir süredir çalışma yürütüyor. Dijital reklam pazarının en önemli ayaklarından olan YouTube, geçtiğimiz yıl yasa dışı içeriği reklamlarıyla fonladığının ortaya çıkmasının ardından zor günler geçirmişti. Video paylaşım sitesinin sahibi Google, ABD'nin en büyük 20 reklamvereninden beşinin katıldığı boykotun ardından yaklaşık 750 milyon dolar kaybetmişti.

Aralarında McDonald’s Starbucks,  Audi, Honda, HSBC ve  Volkswagen gibi isimlerin olduğu 250'den fazla markanın YouTube ile ilişkisini kesmesi, şirketi bu konuda önemli adımlar atmaya zorladı. Platformu, reklamverenler için daha cazip bir hale getireceklerini açıklayan YouTube CEO'su Wojcicki, algoritmalarını yenileyeceklerini ve reklamverenlerin platform üzerindeki kontrollerini olabildiğince basitleştireceklerini aktardı.

Son olarak Wojcicki, platforma yüklenen videoların hızlı bir şekilde kontrol edilebilmesi adına yeni yapay zeka sistemleri geliştirdiklerini ve binlerce insanı işe aldıklarını söyledi.